Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Zaev në kujtim të Holokaustit: Kurrë mos të harrohet, kurrë të mos përsëritet

Shkup, 27 janar – Le të shëndrit gjithmonë zjarri në kujtim të Holokaustit, të cilin e shënojmë çdo vit më 27 janar, në kujtim, nder dhe lavdi të 7 milionë nënave dhe vajzave hebreje, baballarëve dhe djemve, miqve dhe fqinjëve që i humbën jetët e tyre në kampe fashiste të vdekjes, njoftoi kryeministri Zaev në Fejsbuk me rastin e Ditës ndërkombëtare të përkujtimit të Holokaustit – 27 janar, përcjell Zhurnal.mk

“Në këtë ditë, dhe në çdo ditë tjetër, të përsërisim “Kurrë mos të harrohet, kurrë të mos përsëritet” dhe dhe t’i mbajmë kujtimet e 7.200 bashkëqytetarëve tanë të cilët nga Shkupi, Manastiri dhe Shtipi, në vagonët e vdekjes u dëbuan në Treblinka”, thekson Zaevi në njoftim.

Kryeministri theksoi më tej se kujtimi i tyre duhet të na përkujtojë gjithmonë se heshtja mund të jetë bashkëpunëtore e të keqes dhe se është detyra jonë në çdo situatë është që ta kundërshtojmë çdo formë të fashizmit, fanatizmit, racizmit, ksenofobisë dhe gjenocidit. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Zhurnal mëson / Afaristi i mirënjohur, Argëtim Saliu kandidat për kryetar komune i koalicionit ASH – AAA për Strugë?

Bexhet Musliu

Bilall Kasami dhe gjithë funksionarët e Lëvizjes Besa bëjnë thirrje për Regjistrim të popullatës

T E

“Shtetësia”, janë paraqitur rreth 1 000 persona

T E

Hoxha: Deri më 31 mars do të prolongohet afati për blerjen e edhe 1.500 tonë duhan

Bexhet Musliu

Izraeli lider në botë, Serbia ndër të parat, ja në cilat vende kryesojnë me programet e imunizimit

T E

Arrestohen dy shtetas britanez në aeroportin e Shkupit me test PCR të falsifikuar

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...