Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Zaev në takim me Rot: Vazhdon bashkëpunimi i shkëlqyer me Gjermaninë

Berlin, 16 nëntor – Zhurnal.mk – Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri për punë të jashtme, Bujar Osmani, sot pasdite u takuan me ministrin shtetëror për Europë në MPJ të Gjermanisë, Mihael Rot, informon Zhurnal.

Në takim, kryeministri Zaev e faleminderoi për angazhimin gjithëpërfshirës të Gjermanisë mbi eurointegrimet e Maqedonisë së Veriut dhe Ballkanin perëndimor, veçanërisht në korniza të kryesisë së tyre me BE-në, por edhe në korniza të procesit të Berlinit i cili rezultoi me disa marrëveshje kyçe dhe bashkëpunime të cilat u nënshkruan në samitin në Sofje ku bashkë nikoqir ishin kryeministrat Zaev dhe Borisov.

Kryeministri Zaev theksoi pritshmëritë se konferenca e parë ndërqeveritare me BE-në do të mbahet deri në fund të këtij viti.

Agjenda e kryeministrit Zaev vazhdoi me ceremoninë për ndarjen e çmimit për të drejtat e njeriut për vitin 2020 nga Fonadcioni “Friedrich Ebert”, ndërsa do të ketë gjithashtu takim edhe me parlamentarët e Bundestagut gjerman.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Ziadin Sela: Zaev e ka patjetër të nxjerr të vërtetën për rastin “Monstra”

Bexhet Musliu

Ekskluzive / Ja e vërteta e deputetit “kauboj” të ASH-së nga Saraji!

Bexhet Musliu

Ahmeti pas mbledhjes: Të gjitha gjërat janë sqaruar, BDI-ja është më e unifikuar!

Bexhet Musliu

Ish kryeministri Georgievski këshillon se si të zgjidhet çështja me Bullgarinë

T E

Shkëmbi mbi fshatin Radozhdë të Strugës i rrezikshëm për banorët

T E

Sa të rezikuar jemi? Kroacia dhe Slovenia regjistrojnë rastet e para me variantin afrikano jugor

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...