Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev negocion ligjin për shtetësi me atë të vitit 2004

Shkup, 8 prill, Zhurnal – Kryeministri Zoran Zaev në takimin e së hënës me opozitën shqiptare do të refuzoj variantin e marrjes së shtetësisë përmes tre dëshmitarëve, ndërsa në takimin e Ziadin Selën dhe Afrim Gashin do të ketë adut të vetin ndryshimet në ligjin e vitit 2004, në të cilin shtetësi merrej pas të plotësimit të njërit nga 15 kriteret e domosdoshme, transmeton Zhurnal.

Nga takimi i fundi doli konstatimi se tre dëshmitarët nuk janë zgjidhje, por do të caktohen 10-15 kushte të përcaktuara në mënyrë taksative, që nënkupton me plotësimin e një kushti si në vitin 2004-2005, do të munden numri më i madh i tyre të përfitojnë shtetësi. Analizat tregojnë qartë se ku kanë pasur pengesa personat pa shtetësi”, tha Zoran Zaev, kryeministër.

Ai është optimist se takimi i së hënës do të rezultoj me epilog dhe se opozita do ta pranon ofertën e tij.

Alsat mëson se propozimi të cilin kryeministri Zoran Zaev do ta shpalos para liderëve të opozitës për t’i dhënë fund kontestit me propozim-Ligjin për shtetësi parashikohen 15 dispozita lehtësuese për personat apatrit. Në këtë ligj procedurat bazoheshin kryesisht në trashëgimin e shtetësisë nga paraardhësit dhe përfitimin e saj mbi bazën e vendqëndrimit në territorin e Maqedonisë së Veriut.

Postime të ngjashme

Nuhiu takon Isenin / Gjuha shqipe edhe do të shkruhet edhe do të mbrohet gjithandej

R Zh

Komuna e Çairit shënon ditën e planetit Tokë

R Zh

Sllavjanka Petrovska: Apeloj te të gjithë qytetarët ta mbështesin procesin e vaksinimit

N E

Hoxha: Opozita nuk ka të drejtë të akuzon funksionarët, përderisa nuk jep llogari për (keq)menaxhimin e institucionit të Kulturës

R Zh

Analizë / RMV-të renditet i 30 në Evropë për nga numri i vdekjeve si pasojë e ajrit të ndotur me 120 vdekje në 100 mijë banorë

R Zh

Nga nesër do të vaksionohen deputetët në sallën Boris Trajkovski

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...