Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev për “France press”: Bllokimi i Bullgarisë ngjalli zemërim te ne

Shkup, 21 nentor – Kryeministri Zoran Zaev për ‘France press’ tha se i vjen keq për bllokimin bullgar dhe se kjo nga ngjallur zemërim në Maqedoninë e Veriut. Zaev thotë fqinji lindor e ka befasuar, por beson se mund të gjendet rrugë e mëtejshme. Duke theksuar absurditetin e gjithë problemit, kryeministri thekson se çdo çështje që ka të bëjë me identitetin maqedonas është ‘linjë e kuqe’.

“Dëshmuan se sa besojmë në vlerat evropiane”, shtoi Zaev e që aludon në kompromisin për ndryshimin e emrin “dhe tani kur Evropa duhej t’i tregojë vlerat evropiane, nuk ishin aty”. “Bllokimi i Bullgarisë për hyrje të Maqedonisë së Veriut në BE është në kundërshtim me vlerat e bllokut dhe ngjalli shumë zemërim te ne”, tha kryeministri.

Postime të ngjashme

Pozicioni bullgar ndaj Maqedonisë së Veriut mbetet i pandryshuar, Sofja është e hapur për dialog

Dafina Vidishiqi

Carovska: Nëse nuk investoni në arsim, keni harruar të investoni në të ardhmen

Dafina Vidishiqi

Maqedonia e Veriut përballet me mungesë të vaksinave

Dafina Vidishiqi

BFI: As këtë vit nuk mund të kryhet haxhi

Dafina Vidishiqi

Destani: Roli dhe kontributi i diasporës shqiptare ka qenë dhe vazhdon të jetë i jashtëzakonshëm

Dafina Vidishiqi

MSHIA Maqedoni: Dokumentet e Draft-planit aksional të Strategjisë Nacional janë vendosur në ENER

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...