Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

ZAEV PËR “KAPITAL”: Asnjë ekonomi nuk mund tërësisht të rimëkëmbet

Shkup, 1 shkurt – “Pandemia tregoi se shtetet në zhvillim dhe shtetet e zhvilluara varen nga njëra tjetra. Në atë drejtim është i patjetërsueshëm koordinimi multilateral dhe puna për qasje të barabartë dhe distribuim i vaksinave, testeve dhe terapisë. Asnjë ekonomi nuk mund tërësisht të rimëkëmbet deri sa nuk kemi qasje globale të barabartën vaksina, terapi dhe diagnostifikim. Aktiviteti ekonomik nuk do të kthehet në normalitet deri sa të gjitha vendet nuk e vënë nën kontroll pandeminë”, theksoi Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në intervistën për  “Kapital”, përcjell Zhurnal.mk

Kryeministri nënvizoi se tema e vaksinave, me të drejtë, e okupoi tërë botën dhe jo veç ne dhe shtoi se tërësisht e kupton ndjenjën e qytetarëve që sa më shpejtë të fillojë procesi i vaksinimit edhe në vendin tonë.

“Që nga fillimi, kur filluan të shihen rezultatet e prodhimit dhe testimit të vaksinave, ne kemi vënë në veprim të gjithë kapacitetin e Qeverisë për të vendosur fondet e ndara nga programi KOVID, si dhe fondet që vijnë nga BE-ja ose Banka Botërore për furnizimin e vaksinave.

Ne sigurisht u përmbahemi pritjeve ndaj mekanizmave të Brukselit për shpërndarjen e sasive të kërkuara të vaksinës përmes sistemit KOVAKS.Por, duhet të marrim parasysh rrethanat objektive që disa nga prodhuesit nga vendet e Evropës Perëndimore kanë dështuar së pari në vlerësimet kur do të përfundojë testimi i plotë i vaksinave dhe më pas në prodhimin e sasive që tejkalojnë disa miliardë doza globalisht”, tha Zaev dhe shtoi se funksionimi i dobët i prodhuesve është pothuajse ndaj të gjitha vendeve, ku vetëm 10% deri në 15% të sasive të pritura janë shpërndarë në raundin e parë ose të dytë dhe kjo është arsyeja pse disa nga vendet evropiane që premtuan të ndajnë disa nga vaksinat me Ballkani Perëndimor nuk mund ta bënin siç ishte planifikuar.

Si rezultat i kësaj, Zaev tha se ata menjëherë kaluan në komunikim intensiv me të gjithë prodhuesit dhe të gjitha qeveritë dhe kontaktet e mundshme që mund të na ndihmonin.

“Kjo është arsyeja pse sot mund të them se ne sigurojmë vaksina në të gjitha mënyrat e mundshme dhe nga të gjitha burimet e mundshme që përdor bota dhe që padyshim tregojnë rezultate dhe janë dëshmuar se janë të sigurta. Ne presim që vaksinat nga disa prodhues të disponueshëm në vend të arrijnë në vend gjatë muajit shkurt dhe unë besoj se e para do të jetë vaksina “Fajzer” dhe vaksina “Sinofarm”.

Ne jemi plotësisht të përgatitur për sasitë e para në aspekt të ruajtjes së tyre në kushte të përshtatshme, në aspekt të procedurave ligjore-procedurale dhe natyrisht në aspekt të planit organizativ për vaksinimin. “Kjo është arsyeja pse ne bëmë ndryshimin në Ligjin për Barnat sepse politika globale e prodhuesit të vaksinave Fajzer, me të cilin kemi një marrëveshje, kërkon që ajo të aplikojë si përfaqësuese ndërkombëtare dhe jo përmes një kompanie të regjistruar në vendin tonë,” tha Zaev, duke shtuar se ndryshime pozitive shtesë njoftohen gjithashtu nga “Fajzer” për t’u kthyer në orarin fillestar  të dërgesave të vaksinave në Bashkimin Evropian me një detyrim për të filluar dërgesat më 15 shkurt për të përmbushur kontratën për shpërndarjen e sasive të dakorduara. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Blerim Bexheti: Komuna e Sarajit çdoherë do mbështesë aktivitetet kulturore

R Zh

Në Krushevë është hapur manifestimi “10 ditë të Republikës së Krushevës”

Z H

Zaev përkujton viktimat dhe uron kryengritjen e Ilindenit

Z H

Tërmet në Kosovë, ndjehet në RMV dhe Sërbi

D V

Moti përvëlues “ngulfat” vendin, 80-100 intervenime të Ndihmës së Shpejtë

D V

Monitorim ndërkombëtar i proceseve gjyqësore

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...