Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev: Për vaksinat kundër Covid-19 janë planifikuar 6.7 milion euro

Shkup, 16 nëntor, zhurnal.mk – Për vaksinat kundër Covid-19 janë planifikuar 390 milionë denarë, gjegjësisht 6.7 milion euro, ndërsa për ilaçin Remdesivir 67.5 milion euro theksoi kryeministri Zoran Zaev për servisin publik.

“Nga kredia me Bankën Botërore, 90 milion janë parashikuar edhe për vaksinën, dhe në takimet vjetore ata gjithashtu thanë se ata do t’i japin shtesë shtetit vetëm për vaksinë. Pra, ka mjete të siguruara dhe nëse ka nevojë për më shumë, tani për tani ka mjete të mjaftueshme për vaksinat”.

Kryeministri Zoran Zaev tha se projeksioni ynë është 800 mijë vaksina, duke treguar çmimet nga disa prodhues – 10.47 euro për një vaksinë ose 21 euro për të dyja dozat.

Maqedonia e Veriut është në sistemin KOVAKS përmes të cilit rezervohen vaksinat. Zaev tha se ndoshta do të paguajmë paradhënie në fillim të dhjetorit, ndërsa në vitin 2021 do të jenë edhe 390 milion denarë ose 6.7 milion euro.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...