Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Zaev porosi Mickoskit: Zgjedhjet e rradhës më 2024

Shkup, 7 shkurt – Për Kryeministrin Zoran Zaev, kërkesa e liderit të opozitës Hristijan Mickoski për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në fund të vitit së bashku me zgjedhjet e rregullta lokale është e papranueshme.

Më në fund ne kemi nevojë për të ndaluar zgjedhjet e parakohshme, ato pengojnë ekonominë. Vendi ka një drejtim të qartë në të cilin po lëviz. Çdo drejtim i hershëm do të thotë ngadalësim i proceseve ekonomike. Zgjedhjet e ardhshme janë në vitin 2024 dhe deri atëherë të gjithë duhet të hapim mëngët dhe të punojmë, tha Zaev sot në Gjevgjeli.

Kreu i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, sot bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe propozoi që regjistrimi të mbahej në mars ose prill 2022.

“Zgjedhjet e parakohshme parlamentare duhet të mbahen sa më shpejt të jetë e mundur sepse kjo shumicë qeveritare e paqëndrueshme, e vogël dhe e hollë ka treguar se Maqedonia është një regjim hibrid. Një shumicë e re është e nevojshme për ta çuar Maqedoninë në rrugën e duhur,” tha Mickoski, duke shtuar se, sipas tyre, “zgjedhjet e parakohshme parlamentare janë të mundshme së bashku me ato lokale.”

Postime të ngjashme

BE-ja dërgon pajisje dhe ndihmë për përballje me zjarret në Maqedoninë e Veriut

Z H

U ndanë 11 vendime për Kopshtin e fëmijëve “Fidani”

Z H

Prilep/ 11 qytetarë ngelin pa shtëpi, digjen dhe barakat sociale, shpëtohen 3 foshnje

Z H

Edhe Qyteti i Shkupit ndanë nga 10 mijë denarë shpërblime për zjarrfikësit

Z H

Komuna e Tetovës paralajmëron për stuhi lokale gjatë pasditës

Z H

Mbi 200 raste të reja me covid në Maqedoni

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...