Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev: Pres mbështetje nga të gjitha partitë për shtyrjen e regjistrimit

Shkup, 30 mars – Besoj se të gjithë do të veprojmë me përgjegjësi dhe do të gjejmë zgjidhje për të mbështetur ndryshimet në Ligjin e regjistrimit nga të gjitha partitë politike, deklaroi sot kryeministri Zoran Zaev, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarve rreth bllokadës së paralajmëruar nga Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, të cilët thanë se nuk mbështesnin shtyrjen e regjistrimit.

“Siç u propozua Ligji për regjistrimin në Kuvend, ashtu janë propozuar edhe ndryshimet, me flamur evropian. Afatet janë të qarta. Por, natyrisht, pres që ne do të gjejmë zgjidhje për të mbështetur këtë propozim nga të gjitha partitë politike”, tha Zaev.

Zaev theksoi se nuk kishte asnjë arsye për bllokadë nga Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa dhe theksoi se kur ligji u miratua, ishin këto parti ato që propozuan që regjistrimi të shtyhej për në prill apo në qershor.

Zaev sqaroi se ata do të flasin nesër dhe beson se do të gjendet zgjidhje, duke theksuar se të gjithë duhet të qëndrojnë pas operacionit kaq të ndërlikuar dhe të rëndësishëm statistikor.

Ai shtoi se edhe pse takimi i nesërm është përcaktuar për Ligjin për shtetësinë dhe problemet që kanë qytetarët tanë me shtetësinë, por nëse është e nevojshme do të diskutohet edhe regjistrimi, në mënyrë që të harmonizohen përfundimisht të gjitha pozicionet.

Postime të ngjashme

Kola: Maqedonia e Veriut kurban

R Zh

ASH: Nuk ka ndryshim të himnit, Ahmeti – Zaev mashtrojnë, dështuan në integrime!

Dafina Vidishiqi

Ministri Hoxha nesër vizitë zyrtare në Turqi

Dafina Vidishiqi

Mexhiti takon Kodhelin, zotohen për thellimin e bashkëpunimit parlamentar

Dafina Vidishiqi

Deputeti Rexhepi priti në takim Mimi Kodhelin nga Kuvendi i Shqipërisë

Dafina Vidishiqi

Gjykimi kundër Jordan Kamçevit fillon më 16 korrik

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...