Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev pret që para Procesit të Berlinit të takohet me Borisovin për Goce Dellçevin

Shkup, 23 shtator, zhurnal.mk – Kryeministri Zoran Zaev dhe ambasadori David Geer sot mbajtën konferencë për shtyp në Qeverinë RVM-së.

Kryeministri, paralajmëroi takim me homologun bullgar, Bojko Borisov jo më vonë se 10 nëntori, për të biseduar lidhur me çështjen e Goce Dellçevit dhe bashkë-organizimin e Samitit të Sofjes në kornizë të Procesit të Berlinit, që është paralajmëruar të mbahet më 10 dhe 11 nëntor. Zaev tha se për këtë po pret konfirmim nga pala bullgare. U shpreh optimist se ndërkohë komisioni e ekspertëve do të ofrojnë mundësi për tejkalimin e dallimeve.

“Nuk do të lejojmë arsye për anulime të reja”, tha Zaev duke shtuar se me ambasadorin e BE-së ka pasur takim të frytshëm dhe se kapitujt duhet të hapen.

Ai theksoi se optimizëm vendosin sinjalet e partnerëve evropian, se çështjet bilaterale nuk duhet të jenë gurrë për pengimin e fazës së parë të bisedimeve.

Postime të ngjashme

Shabani: Gabimi në mesazh nuk është i MASH-it por operatorëve celularë!

Dafina Vidishiqi

Ahmeti për ditën e çlirimit të Republikës së Kosovës: Shteti i Kosovës po ecë përpara

Dafina Vidishiqi

Rënia e lindjeve, shqetësuese në Kërçovë! Për 5 vite numri është përgjysmuar

Dafina Vidishiqi

Zaev hap zyrë në Strumicë për takime me qytetarë

Dafina Vidishiqi

Të hënën fillon regjistrimi në shkollat e mesme

R Zh

MASH: Shkollat nuk guxojnë të marrin para për dëftesat, kjo është në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...