Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev: Shpresojë që para të martës të gjejmë zgjidhje

Shkup, 11 nëntor, zhurnal.mk – Kryeministri i vendit Zoran Zaev deklaroi sot se me Republikën e Bullgarisë do të intensifikohen negociatat me qëllim që deri më datë 17 të arrihet një marrëveshje e pranueshme për të dyja palët.

“Përvoja me Greqinë më mësoi se zgjidhja arrihet vetëm nëse të dyja palët dalin fitimtarë. Për këtë kemi edhe mbështetjen e kancelares Merkel”, tha Zaev duke shtuar se me bullgarinë akoma nuk kanë ardhur deri tek ky moment dhe se për këtë do të punohet ditëve në vijim.

“Nuk do të bëjmë show me këtë moment serioz, për të ardhmen tonë evropiane. Ne kemi pozicione të qarta dhe do të vazhdojmë të negociojmë me Bullgarinë për të arritur deri tek zgjidhja e përbashkët. Identiteti jonë është shumë i rëndësishëm dhe i tillë do të mbetet. Presim që të intensifikohen bisedimet që deri më datë 17 ajo është e martë, që të mund të arrijmë deri tek zgjidhja”, tha Zaev.

Postime të ngjashme

Shahpanska: Secili ka të drejtë për një jetë dinjitoze pavarësisht moshës, gjinisë, përkatësisë racore dhe etnike

R Zh

Filipçe: Gjatë pandemisë janë realizuar 446 punësime të reja në shëndetin publik

Z H

Gjykatësi Ognen Stavrev në izolim, shtyhet seanca për rastin “Titanik”

Z H

LSM: Dialogu social duhet të zgjerohet edhe në çështjen e hendekut gjinor në pagat

Z H

“Erdhi koha” – Ahmeti i bën thirrje diasporës të regjistrohen online

Z H

Policia ndalon dasëm me 300 mysafir, padi penale për organizatorët

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...