Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev takon ambasadorin rus: Qëllimi strategjik është BE dhe NATO por e respektojmë miqësinë me Rusinë

Shkup, 9 shtator – Interesa strategjikë të Maqedonisë së Veriut janë anëtarësimi në NATO dhe integrimet në BE, por vendi ynë e respekton miqësinë tradicionale me Federatës ruse dhe bashkëpunimin në fushat e interesit të ndërsjelltë për qytetarët, siç janë ekonomia dhe kultura, tha kryeministri Zoran Zaev në takimin e sotëm me ambasadorin rus, Sergej Bazdnikin.

Në takim, siç kumtoi shërbimi qeveritar për shtyp, është dorëzuar telegram urimi nga kryeministri rus, Mihail Mishustin drejtuar kryeministrit Zaev, për formimin e Qeverisë së re të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

“Kjo Qeveri ka mundësi më të mira para vetes për ta avancuar cilësinë e jetës së qytetarëve tanë, sepse janë mbyllur sfidat e mëdha të cilat qëndronin në rrugën e aspiratave euroatlantike. Tani kahëzohemi drejt rezultateve në ekonomi. Në atë rrugë jemi të gatshëm për bashkëpunim ekonomik parimor me të gjitha shtetet – miq të vendit tonë. Koalicioni qeveritar vlerësojmë se është vendosur në baza të stabile dhe në mandatin e plotë të pritur katërvjeçar qëllimet tona janë standardi më i mirë jetësor për qytetarët dhe realizimi i perspektivave evropiane”, theksoi Zaev.

Në takim u konfirmuan përcaktimet e përbashkëta për vazhdimësi në këmbimin tregtar dhe bashkëpunimin ekonomik.

Postime të ngjashme

Vaksina, Sofijanova: Na mbron nga virusi korona

R Zh

Gjorgjia Sajkoski do ta udhëheqë shtabin zgjedhor të VMRO-DPMNE-së në zgjedhjet e ardhshme lokale

R Zh

Komunës së Çairit / Deri më tani janë vaksinuar 91 mësimdhënës/e dhe 58 edukatore

R Zh

Bullgari, konstituimi i kuvendit më 15 prill

R Zh

Zjarrfikësit e Shkupit vaksinohen kundër Covid-19

R Zh

“Drejtësia” s’do marrëveshje me sopotasit

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...