Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev: Të mbështetemi dhe të tregojmë solidaritet me personat me autizëm

Shkup, 2 prill – Zhurnal.mk – Në Ditën Botërore të Autizmit, ju bëj thirrje të mbështetemi njëri-tjetrin dhe të tregojmë solidaritet me personat me autizëm, ka shkruar kryeministri Zoran Zaevi në profilin e tij në Fejsbuk.

Zaevi potencoi se Dita Botërore të Ndërgjegjësimit për Autizmin është dita kur i afirmojmë dhe festojmë inkluzivitet të personave me autizëm.

“Edhe sivjet Ditën Botërore të Ndërgjegjësimit për Autizëm, e shënojmë gjatë krizës shëndetësore e cila personat me autizëm i bën veçanërisht të prekshëm në kërcënime dhe pasoja nga virusi korona. Kjo është dita dhe kur zëshëm flasin për respektim të të drejtave universale të njeriut, përfshirë edhe të drejtat e personave me nevoja të veçanta të cilat mbesin përgjegjësi e jona dhe në këtë periudhë në të cilën për shkak të mbrojtjes nga Kovid-19 e përshtatëm përditshmërinë tonë në mënyra jotradicionale të punës dhe mësimit dhe të cilët duhet të jenë njësoj të arritshëm për të gjithë njerëzit, me kujdes të veçantë për personat me autizëm. Në Ditën Botërore të Ndërgjegjësimit për Autizmin, ju bëj thirrje të mbështetemi me njëri-tjetrin dhe të tregojmë solidaritet me personat me autizëm.

WorldAutismAwarenessDay #AutismAcceptanceMonth, ka shkruar kryeministri Zaev në publikimin në Fejsbuk

Postime të ngjashme

Pozicioni bullgar ndaj Maqedonisë së Veriut mbetet i pandryshuar, Sofja është e hapur për dialog

Dafina Vidishiqi

Carovska: Nëse nuk investoni në arsim, keni harruar të investoni në të ardhmen

Dafina Vidishiqi

Maqedonia e Veriut përballet me mungesë të vaksinave

Dafina Vidishiqi

BFI: As këtë vit nuk mund të kryhet haxhi

Dafina Vidishiqi

Destani: Roli dhe kontributi i diasporës shqiptare ka qenë dhe vazhdon të jetë i jashtëzakonshëm

Dafina Vidishiqi

MSHIA Maqedoni: Dokumentet e Draft-planit aksional të Strategjisë Nacional janë vendosur në ENER

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...