Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev-Tsipras: Marrëveshja e Prespës një marrëveshje mbi një partneritet strategjik

Athinë, 16 shtator – Sonte, në përfundim të vizitës së tij dy-ditore në Athinë, kryministri Zoran Zaev u takua me kreun e opozitës, Alexis Tsipras

Në takim, i cili u zhvillua në Parlamentin e Republikës së Greqisë dhe u ndoq nga zv. kryeministri i ngarkuar me Çështjet Ekonomike, Fatmir Bytiqi dhe zv. kryeministri për Çështjet Evropiane, Nikolla Dimitrov, u diskutua mbi zbatimin e Marrëveshjes së Prespës, e cila u nënshkrua në 2018, menjëherë pas konferencës ndërqeveritare që do të mbahet ndërsa Këshilli i BE kryesohet nga Republika Federale e Gjermanisë.

Në këtë drejtim, në takim u theksua se Republika e Greqisë në integrimin evropian të vendit tonë mbetet një partner i fortë, mbështetës dhe lobist për një përfundim të suksesshëm të këtij procesi.

Marrëveshja e Prespës, u tha në takim, nuk është vetëm një zgjidhje për mosmarrëveshjen e emrit midis dy vendeve, por gjithashtu një marrëveshje mbi një partneritet strategjik afatgjatë dhe zhvillimin e një marrëdhënieje të gjerë midis dy vendeve.

Postime të ngjashme

Eurodeputetët drejtuar Shkupit dhe Sofies, largohuni nga debatet historike

N E

Analizë – Drejtësia në RMV-të / Funksionarët amnistohen të tjerët dënohen!

R Zh

Mund të vazhdohet ora policore

N E

Spasovski: Hetimi për rastin “Sozia” do të zgjerohet

N E

Vuçiq emëron Nevena Jovanoviq si ambasadore të Serbisë në Maqedoninë e Veriut

N E

Xhaferi: Kuvendi duhet të zhbllokohet pa kushtëzime dhe ultimatume

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...