Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Zaev uron Krishtlindjet: Të ndjejmë ngrohtësinë e shtëpisë familjare

Shkup, 7 janar – Zhurnal.mk – Kryeministri i Maqedonisë të Veriut Zoran Zaev, në emër të tij dhe në emër të Qeverisë, me rastin e festës së madhe të krishterë Lindjes së Krishtit – Krishtlindjes uron kreun e Kishës Ortodokse Maqedonase – Kryepeshkopata e Ohrit, Kryepeshkop i Ohrit dhe Maqedonisë z.z Stefan, anëtarët e sinodit, klerikët dhe murgjve, si dhe gjithë besimtarëve ortodoksë në vendin tonë.

Siç thuhet në kumtesën nga Qeveria, në urim Zaevi shpreh dëshirën në zemrat e të gjithë besimtarëve për të ketë dashuri, paqe, qetësi, gëzim dhe respekt të pakushtëzuar në frymën e festës së gëzimit dhe shpresës, të cilën këtë vit ne e festojmë në kushte të veçanta që solli pandeminë KOVID-19 në nivelin botëror.

“Pikërisht tani kur po përballemi me sfida jashtëzakonisht serioze, simbolika e festës më të bukur familjare është mundësi për t’iu drejtuar vetes dhe të dashurve tanë. Le të ndiejmë ngrohtësinë e shtëpisë familjare, gëzimin e bashkimit dhe dashurinë e fqinjëve tanë. Le të përhapim mesazhin e Krishtit, i cili vazhdimisht na kujton se në mëshirë dhe solidaritet me tjetrin ne jemi të realizuar si individë. Në festën e jetës së re të bashkuar rreth vlerave universale të krishtera dhe të bashkuar në dashuri, le ta mposhtim këtë të keqe dhe të vazhdojmë në rrugën evropiane, duke krijuar vepra dhe vlera të denja për t’u kujtuar”, shkruan kryeministri Zaev në letrën me rastin e Krishtlindjeve.

Në urimin e Krishtlindjes, kryeministri Zaev apelon që të festojmë festat në rrethin e shtëpisë, të tregojmë përgjegjësi ndaj vetes, familjes dhe shtetit duke respektuar rekomandimet për distancë fizike dhe mbajtjen e mjeteve mbrojtëse, në mënyrë që të mbrojmë veten dhe shëndetin e fqinjëve tanë.

Postime të ngjashme

Më 12 prill fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

T E

Rritet numri i lindjeve në komunat shqiptare

T E

Filipçe: Punonjësit shëndetësor treguan profesionalizëm dhe patriotizëm

T E

Berisha: Ndalni tërbimin e policisë kundër protestuesve paqësorë shqiptarë në Shkup

T E

Mariçiq: Kjo është një ditë e madhe për shtetin ligjor dhe për sundimin e së drejtës

T E

Spasovski: Hetimi duhet të dëshmojë ku është lëshimi dhe nëse dikush i ka ndihmuar Mijallkovit

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...