Zaev-Varhelyi: Rruga evropiane është e rëndësishme edhe për Maqedoninë e Veriut edhe BE-në

Shkup, 29 shtator – Disa tema ishin në qendër të bisedës mes Kryeministrit Zoran Zaev dhe Komisionerit të Zgjerimit të BE-së Oliver Varhelyi. Ata realizuan një takim sot në Shkup.

 

Kryeministri Zoran Zaev njoftoi se në takim u bisedua për Planin e Investimeve Ekonomike dhe integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut.

“Biseduam hapur për disa tema të tilla si Plani i Investimeve Ekonomike, i cili është një impuls vërtet i fortë pozitiv për ne, për projekte specifike që do të shpallen deri në fund të vitit. Një nga temat e bisedës ishin përgatitjet që na paraprijnë për Samitin e ardhshëm të Ballkanit Perëndimor në Slloveni javën e ardhshme, ku do të kemi një hapësirë ​​të madhe për diskutim të përbashkët. Rruga evropiane është e rëndësishme për të dyja palët, si për Maqedoninë e Veriut ashtu edhe për BE-në, dhe ne jemi të përkushtuar ndaj atij procesi”, shkruan Zaev në “Twitter” për takimin me Varhelyi.

Vizita e Varhelyi vjen dje nga Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. Ajo inkurajoi Maqedoninë të punojë në reforma dhe të mos heqë dorë nga anëtarësimi në BE.

Varhelyi ishte në Bullgari javën e kaluar, ku diskutoi kapërcimin e bllokadës bullgare për fillimin e negociatave të Maqedonisë me BE. Derisa të zgjidhet ky mosmarrëveshje, nuk ka nisje të negociatave për vendin.

Related posts

Konfirmohet lajmi i Zhurnal: Danella Arsovska kandidate për kryetare të Qytetit të Shkupit

Redaksia

Simovski: Asnjë qytetar nuk do të ngelet pa u regjistruar deri në fund të procesit

Z H

Zaev: Miratuam një vendim që do ta ulë korrupsionin

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More