Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaevi pas takimit me Makronin: Qershori është mundësia e vërtetë – dialogu sjellë zgjidhje

Paris, 10 qershor – Kryeministri Zoran Zaev ka mbajtur paraqitje për media bashkë me presidentin francez, Emanul Makron pasi sot po qëndron për vizitë në Paris.

Para mediave, Zaevi ka falënderuar Francën për raportet e mira diplomatike dhe ka shtuar, se muaji qershor është mundësia e vërtetë për nisjen e negociatave të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian, duke vlerësuar se vetëm dialogu mund të sjellë zgjidhje për bllokadën.

“Vend të veçantë në zhvillimin e miqësisë maqedonase – franceze ka edhe presidenti Makron, me mbështetjen e tij të hapur për Marrëveshjen e Prespës. Para nesh është Samitit i Këshillit Evropian në qershor dhe ajo është mundësia e vërtetë për hap përpara dhe zgjidhje për heqjen e bllokadës së rrugës sonë evropiane. Dialogu sjell zgjidhje”, tha Zaevi.

Kjo vizitë e Zaevit vjen në vigjilje të 28-vjetorit të vënies së marrëdhënieve diplomatike mes Shkupit dhe Parisit.

Postime të ngjashme

Heqja e platformave në plazhet në Strugë: Për Merkon nuk janë ilegale, ASH-ja e quan mashtrim të qytetarëve

Bekim Laçi

Rishikimi i buxhetit, dyfish më shumë për qeverinë

Zekirija Haxhiu

4 raste të reja dhe 1 viktimë nga Covid

Zekirija Haxhiu

Gjykatësit me rritje të pagave prej 15% deri në vitin 2022

Zekirija Haxhiu

Shekerinska: Treguam se mund të kontribojmë si aleatë në NATO njejtë si të tjerët

Zekirija Haxhiu

Zaev – Duda: Është shumë e rëndësishme mbështetja polake për RMV-në në BE

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...