Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Zaharieva: Bullgarëve në Maqedoni nuk u lejohet të regjistrohen si bullgarë

Shkup, 2 mars – Zhurnal.mk – Ashtu siç po afrojnë zgjedhjet në Bullgari, kështu edhe përforcohet retorika e pushtetit bullgar të cilët MAqedoninë e Veriut e shfrytëzojnë për të fituar pikë politike me deklarata të ndryshme, përcjellë Zhurnal.

Kështu, së fundmi diplomatja bullgare tha se në Maqedoni në shekullin e 21 nuk pranoeht e drejta e vet vendosjes.

Ajo këtë e ka paralajmëruar për popullin bullgar në Maqedoni të cilët sipas regjistrimit, nuk e kanë mundësinë të regjistrohen si bullgar.

“E palejueshme është që dikush në shekullin 21 të mos ua pranojë të drejtën e vetvendosjes”, deklaroi Zaharieva, duke komentuar anketën në Bullgari ku mbi 90% e tyre konsiderojnë se kontesti me Maqedoninë nuk do të zgjidhet.

“Ne konsiderojmë se ka ngecje në përmbushjen e detyrave nga pala maqedonase nga marrëveshja për fqinjësi të mirë”, thotë Zaharieva.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Carovska: Me ligjin e ri për tekstet shkollore arrijmë në vendet me arsim cilësor

R Zh

IRI: Antisemitizmi ka potencial të rritet në vend dhe rajon

R Zh

Kuvendi i Maqedonisë nesër mban seancën e 32-të

R Zh

Ministria e Kulturës: Shfrytëzuesit e projekteve nga Konkurset vjetore për vitin 2021 duhet të hapin llogari të veçantë të transaksionit

R Zh

MPJ prezantoi katër këshilltarët ekonomikë, do të vendosen në Varshavë, Mynih, Ankara dhe Abu Dabi

R Zh

Muça: Shkupi do të lulëzojë me gjelbërim! (FOTO)

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...