Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar

Zaharieva: Në Maqedoni zgjedhjet fitohen me retorikë antibullgare, tek ne nuk është ashtu

Sofje, 13 shkurt – Ministrja e jashtme bullgare Ekaterina Zaharieva përsëri akuzoi Maqedoninë se nuk respekton Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë. Ajo thotë se ndryshe nga Maqedonia ku, sipas saj, u fituan zgjedhjet me retorikë anti-bullgare, në Bullgari nuk ishte kështu.

– Jo, nuk dua që Maqedonia të qëndrojë jashtë BE-së. Tani ne nuk e kemi aprovuar kornizën për negociata, është ndryshe. Nuk është rastësi që Bullgaria e ka bërë zgjerimin e Ballkanit Perëndimor një përparësi gjatë presidencës së saj dhe ka bërë shumë për Maqedoninë dhe Shqipërinë. Sidoqoftë, e përsëris, urrejtja brez pas brezi ndaj Bullgarisë nuk mund të vazhdojë. Kjo nuk do të ndalet nëse ata bëhen anëtarë të BE nesër – tha Zaharieva në një intervistë me mediat bullgare.

Zaharieva mohon se partia e saj i dha temën “Maqedonia Veriore” Krasimir Karakachanov dhe VMRO si një koncesion.

– Jo unë nuk mendoj kështu. Ky është një ndryshim i madh. Aty mund të fitoni zgjedhje me retorikë anti-bullgare. Në Bullgari, pozicioni ynë mund të miratohet, por kjo nuk do të thotë që vetëm për këtë arsye dikush mund të fitojë zgjedhjet. “Në Bullgari, falë Zotit, zgjedhjet nuk fitohen duke kundërshtuar fqinjët tanë,” tha ajo.

Postime të ngjashme

Qeveria emëroi Agim Murtezanin drejtor për Punë Hidrometeorologjike

D V

Zaev: Nesër mblidhet Qeveria për gjendjen e krizës

D V

Kërkohet shpallje e gjendjes së krizës për shkak të zjarreve në Maqedoni

D V

Qeveria e RMV-së ndan nga 10.000 denarë për personat të cilët kanë marrë pjesë në shuarjen e zjarreve

D V

Shilegov: Tre ekipe të zjarrfikësve dhe tre vetura janë nisur drejt Pehçevës dhe Dellçevës

D V

Në Tabanoc dhe Bllacë pritet deri 30 minuta për hyrje dhe dalje në Maqedoni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...