Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Zakharieva: Fqinjësia e mirë është bazë kryesore për anëtarësim në BE

Sofje, 1 tetor – Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zakharieva tha se “marrëdhëniet e mira fqinjësore nuk i shpiku Bullgaria dhe se këto janë bazë dhe kriter për anëtarësim në BE”.

Ajo thotë se Maqedonia e Veriut duhet ta respektojë dhe zbatojë Marrëveshjen për fqinjësi të mirë.

“Goce Dellçevi është një nga çështjet që duhet të zgjidhen. Ne insistojmë në fqinjësi të mirë, që nuk është kriter për anëtarësim që e shpiku Bullgaria, por kriter evropian”, tha Zakharieva.

Ajo shto se puna e komisionit është suspenduar pra një viti nga Shkupi, por siç thekson ajo, ka pasur kontakte nga dy anët.

Postime të ngjashme

Merko: Platformat në brigjet e liqenit janë “oferta” e vetme për turizmin në Strugë

Dafina Vidishiqi

Qeveria ka vendosur, nuk ka orë policore pas mesnate

Dafina Vidishiqi

Manifestim tradicional “Takim i të parit me më të mirët” (drejtpërdrejtë)

Dafina Vidishiqi

Shekerinska: Ky Samit i NATO-s ishte historik për vendin

Dafina Vidishiqi

Mickoski: Protestojmë për të parë se për çfarë bisedojnë Zaev dhe Buçkovski me Bullgarinë

Dafina Vidishiqi

Ruzhiq – Carovska: Përmirësim i bashkëpunimit shkencor dhe arsimor dhe arsimimit të pakicave kombëtare

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...