Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zakharieva: Marrëveshja e fqinjësisë së mirë me Maqedoninë e Veriut nuk ishte gabim

Shkup, 19 maj, Zhurnal.mk – Marrëveshja e fqinjësisë së mirë me Maqedoninë e Veriut nuk ishte një gabim, tha ish-Ministrja e Jashtme, Ekaterina Zakharieva në një intervistë për “BGNES”. Ajo thotë se Shkupi nuk e respekton atë në mënyrë sistematike, prandaj Maqedonia nuk mund të fillojë negociatat me BE.

“Unë do të thoja se ka mjaft garanci në marrëveshje për të mbrojtur interesin tonë kombëtar, për sa kohë që ajo zbatohet me mirëbesim, e cila është thelbësore për çdo marrëveshje ndërkombëtare. Kjo është arsyeja pse unë gjithmonë u kam bërë thirrje fqinjëve nga Shkupi – lini investitorët bullgarë që duan të krijojnë vende pune në vendin tuaj, ndaloni censurimin e librave bullgarë në kufi, lejoni transmetimin e televizionit bullgar, ndaloni fushatën anti-bullgare, keqtrajtojnë personat me shtetësi bullgare nuk është në interesin e askujt”, tha Zakharieva.

Zaharieva tregon se sot, marrëveshja nuk respektohet sistematikisht, ndërsa puna e komisioneve është bllokuar.

Postime të ngjashme

Maqedoni, gjobiten 220 motoçiklistë dhe 89 shoferë për vozitje në gjendje të dehur

Dafina Vidishiqi

Moti gjatë ditës së nesërme në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

Ja kur pritet heqja e orës policore në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

Filloi rikonstruimi i rrugës 116 në Tetovë

Dafina Vidishiqi

Agjencia e Sigurisë Kombëtare do të marrë 3 milion euro me rishikimin e buxhetit

Dafina Vidishiqi

Asnjë i vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë Veriore

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...