Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Zbulimi i NASA-s në Hënë: Çfarë do të thotë në të vërtetë gjetja e ujit?

Uji është zbuluar për herë të parë në sipërfaqen e Hënës. Studiuesit sugjerojnë që në disa raste copa të vogla akulli mund të ekzistojnë atje.

Disa ditë më parë NASA ka zbuluar ujë në Hënë për herë të parë, dhe kjo ka habitur të gjithë studiuesit dhe më shumë.

Por cilat janë implikimet e gjetjeve të NASA-s dhe çfarë do të thotë kjo për të ardhmen e hulumtimit hënor?

Molekulat e ujit janë zbuluar në hemisferën jugore të Hënës, në kraterin Clavius. Krateri dhe rrezja e rajonit përreth tij është një nga krateret më të mëdhenj të dukshëm nga Toka.

Çfarë do të thotë zbulimi për të ardhmen e udhëtimeve në hapësirë?

Uji është jashtëzakonisht kritik për eksplorimin e thellë të hapësirës. Mund të shndërrohet në oksigjen që astronautët të marrin frymë dhe të pijnë, dhe mund të jetë një furnizim me karburant, transmeton Telegrafi.

Por uji është i rëndë, dhe për këtë arsye është i shtrenjtë për tu nisur nga sipërfaqja e Tokës. “Në çdo kohë nuk kemi nevojë të paketojmë ujë për udhëtimin tonë, ne kemi një mundësi për të marrë me vete sende të tjera të dobishme “Të jesh në gjendje të përdorim ujë që është tashmë në hënë do të ishte një ndihmë e madhe për ne në eksplorimin e Hënës”, shpjegoi Jacob Bleacher, shefi i shkencëtarëve për drejtorinë e misionit të kërkimeve njerëzore dhe operacioneve të NASA-s. Sidoqoftë, ende nuk dihet nëse uji i zbuluar në sipërfaqen e ndriçuar nga dielli është i arritshëm për t’u përdorur si burim.

Por si e gjetën shkencëtarët ujin?

Observatori Stratosferik i NASA-s për Astronominë Infra të Kuqe (SOFIS) gjeti molekulat. Duke fluturuar në lartësi deri në 13 mijë metra, avioni i modifikuar Boeing 747SP me një teleskop me diametër 106 inç arrin mbi 99% të avujve të ujit në atmosferën e Tokës. Duke përdorur kamera infra të kuqe të saj, SOFIA ishte në gjendje të merrte gjatësinë e valës specifike unike për molekulat e ujit.

A ka ujë të mjaftueshëm për të mbajtur astronautët, nëse mund të arrijnë në të?

Të dhënat zbulojnë ujë në përqendrime prej 100 deri në 412 pjesë për milion – afërsisht ekuivalente me një shishe uji disa mililitra, të bllokuar në një metër kub toke të përhapur në sipërfaqen e Hënës. Ekspertët thonë se është një zbulim i rëndësishëm sepse tani ata e dinë që uji ekziston jashtë disa kratereve të errëta, në të cilat është me të vërtetë e vështirë të futesh dhe shumë e vështirë për tu operuar.

Nëse uji është në dritën e diellit pse nuk avullon?

Temperaturat e ditës afër ekuatorit hënor arrijnë 120C, ndërsa temperaturat e natës mund të jenë deri në minus 130C, dhe polet e Hënës janë edhe më të ftohta. Por Kejsi Honniball, autori kryesor që publikoi rezultatet nga punimi i tezës së saj të diplomuar në Universitetin e Havait në Manoa në Honolulu, shpjegoi se uji mbrohet nga rruazat në të cilat është bllokuar.

Çfarë ndodh më pas?

Fluturimet vijuese të SOFIA-s do të kërkojnë ujë në vende shtesë të ndriçuara nga dielli dhe gjatë fazave të ndryshme hënore për të mësuar më shumë rreth asaj se si prodhohet, ruhet dhe lëvizë uji nëpër Hënë.

Postime të ngjashme

Një grup i mjekëve në Indi po i bëjnë njerëzit të qeshin me vallëzimin vetëdijesues

S.B.

Meksikani “paketon” të gjitha gjërat e shtëpisë, përfshirë kolltukët dhe dollapët mbi kamionçinë

S.B.

Një piton i madh u mbështoll nën një veturë në Australi, nevojitej një orë për ta larguar nga aty

S.B.

Vajza mori një test të ADN-së nga i dashuri i saj – të dy u shokuan nga ajo që zbuluan

S.B.

Kjo çantë në formë aeroplani e Louis Vuitton kushton ‘më shumë sesa disa aeroplanë të vërtetë’

S.B.

Një Tesla me shpejtësi rreth 160 km/orë godet disa makina të parkuara, pastaj përplaset në një shtëpi në Florida

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...