Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Zbulohen 13 arkivole 2500 vjeçare në Egjipt

Arkeologët kanë zbuluar 13 arkivole prej druri të mbyllur plotësisht në nekropolin e shkretëtirës të Saqqara, Egjipt, që datojnë rreth 2500 vjet. I ndodhur 19 milje në jug të Kajros, kompleksi i gjerë i varrimit – i cili përmban piramidën shkallore të Djoser dhe varret me çati të sheshtë – i shërbeu kryeqytetit antik të Memfisit.

Ndërsa mijëra sarkofagë janë gjetur në kompleksin e varrit, këto zbulime të reja janë të rralla për të mbetur plotësisht të paprekura gjatë mijëvjeçarëve.

Sipas Ministrisë Egjiptiane të Turizmit dhe Antikiteteve, koleksioni i arkivoleve u gjet i grumbulluar në majë të njëri-tjetrit në pjesën e poshtme të një boshti varrimi të thellë 36 metra (11 metra) në kompleksin antik të nekropolit.

Ekspertët që analizojnë sarkofagët – të cilat janë ruajtur shumë mirë – kanë arritur në përfundimin se arkivolet e varrimit kanë mbetur të mbyllura në mënyrë të përsosur që kur u varrosën fillimisht.

‘Një ndjenjë e papërshkrueshme kur dëshmon një zbulim të ri arkeologjik,’ shkroi Z. Al-Anani në Twitter, duke shtuar falënderime për kolegët e tij.

Ekspertët besojnë se Saqqara ishte aktive si një vend varrimi për rreth 3,000 vjet – dhe u përdor nga ata me pozitë të lartë shoqërore dhe shtresat e ulëta.

Shumë prej varreve të tilla janë zbuluar të jenë grabitur më parë, megjithatë veçantia e këtij zbulimi është se 13 arkivolet janë plotësisht të paprekura.

Postime të ngjashme

Një tigër në Kinë plagosi një burrë dhe theu xhamin e makinës së tij – publikohen pamjet

S.B.

Helikopteri fillon ngritjen, shihni se si “e trazoi pistën” e një spitali në Angli

S.B.

Gjyshi u kishte thënë se kishte fshehur 46 mijë dollarë në shtëpi, familja amerikane angazhuan një “kërkues thesaresh” që t’ua gjente

S.B.

Një pemë filloi të binte – shoferi në Karolinë të Veriut shpëton pa lëndime, por jo edhe vetura pa u dëmtuar

S.B.

Shkoi për të pirë, gruaja amerikane u mërzit shumë kur pa përshkrimin që i ishte bërë në faturë

S.B.

Shoferi i kamionit bëri një manovër të gabuar dhe përfundoi në çatinë e një garazhi në Itali

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...