Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Zbulohen në Norvegji rrënojat e një anije të madhe gjermane të fundosur gjatë Luftës së Dytë Botërore

Zhurnal Ads

Rrënojat e një anije të madhe luftarake gjermane janë gjetur në ujërat në Norvegjia afro 80 vjet pasi anija ishte fundosur në një betejë në Luftën e Dytë Botërore, shkruan agjencia Reuters.

Anija është zbuluar nga operatori norvegjez i rrjetit të energjisë Statnett dhe një arkeolog detar.

E identifikuar këtë vit nga imazhet dhe skenimet, si dhe pozicioni i armëve, anija Karlsruhe, për herë të parë ishte zbuluar në vitin 2017 vetëm 15 metra nga një kabllo nënujore e energjisë që ka funksionuar që nga viti 1977.

E ndërtuar në vitet 1920-ta, anija ka “swastikan” Naziste, ndërsa imazhet dhe videot janë bërë nga Statnett dhe janë transmetuar në televizionin norvegjez NRK.

Anija e gjatë 174 metra, ishte pjesë e forcave gjermane që pushtuan Norvegjinë në prill të vitit 1940. Anija thuhet se është goditur nga një torpedo e një nëndetëse britanike pak para se të nisej për t’u kthyer nga porti jugor norvegjez Kristiansand.

Stafi i anijes ishte evakuuar dhe anija ishte fundosur nga vet gjermanët thuhet.

“Mund ta gjeni fatin e anijes Karlsruhe në librat e historisë, por asnjëri nuk e dinte saktësisht se ku u fundos”, ka thënë arkeologu detar Frode Kvaloe.

Sulmi më 9 prill të vitit 1940, shënoi fillimin e pushimit nazistë të Norvegjisë, duke detyruar qeverinë dhe mbretin të iknin për në Britani, ku qëndruan deri në vitin 1945, kur kapitulloi Gjermania.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Fiasko e projektit të gjelbër: Ndërtesat shndërrohen në xhungla, qytetarët refuzojnë të jetojnë

admin

Anglezi shfrytëzon robotin e shpërndarjes së ushqimit për t’i propozuar të dashurës

S.B.

Zbulim i rrallë! Gjurmë jete në Afërditë?

admin

Çifti paguan mijëra dollarë për të zbuluar gjininë e bebes në fasadën e ndriçuar të Burj Khalifa

admin

Shkencëtarët zbulojnë pemën e çuditshme, prodhon helm njëlloj si i merimangës

admin

Aligatori gjigant shfaqet papritur në një fushë golfi, në Florida

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...