Zbulohen për herë të parë sekretet e bërthamës së Marsit

A keni parë ndonjëherë një planet tjetër në qiell? Është një emocion i pa krahasuar.

 

Ai duket si yll i kuq mes një deti të bardhë vezullues. Planeti i kuq aktualisht është i dukshëm në qiellin e mbrëmjes deri në muajin gusht, prandaj mos harroni të shikoni lart.

Dhe këtë javë, flota e robotëve që eksplorojnë Marsin zbuloi më shumë sekrete të saj.

Marsi mund të mos jetë lloji i vendit për të rritur fëmijët tuaj, por është një shesh lojrash i vërtetë për roverin e NASA-s, Perseverance, helikopterin Ingenuity dhe Lander InSight, raporton cnn.

Ingenuity së fundmi u zhyt në kratere dhe fluturoi mbi terren të ashpër për fluturimin më të gjatë, më të shpejtë gjersa kapi imazhe të karakteristikave gjeologjike aq intriguese saqë po ndryshojnë rrjedhën e kërkimit shkencor të roverit të Perseverance, transmeton Telegrafi.

Ekipi i Perseverance ndau disa nga vëzhgimet e para kryesore të bëra nga rover gjithashtu këtë javë – duke përfshirë shkëmbinj të çuditshëm që mund të përmbajnë prova të jetës antike mikrobike, nëse do të ekzistonte ndonjëherë në Mars.

Percy do të mbledhë kampionin e parë marsian brenda dy javëve të ardhshme dhe do të jetë një nga dhjetëra të kthyer në Tokë nga misionet e ardhshme.

Dhe në një fillim të mrekullueshëm, zbarkuesi i palëvizshëm InSight ka zbuluar brendësinë misterioze të Marsit, në sajë të zbulimit të marskakeve që ndihmuan shkencëtarët të mos vështronin brenda planetit.

Polimati i Rilindjes Leonardo da Vinci mbahet mend dhe lidhet me shumë gjëra – tani duke përfshirë 14 pasardhës të gjallë, sipas studimit të ri.

Ky është një zbulim kurioz, pasi Leonardo nuk dihej të kishte lindur ndonjë fëmijë. Por studiuesit gjurmuan prejardhjen e tij në mënyra të tjera.

Historianët shpresojnë ta përdorin këtë informacion për të kuptuar më shumë rreth gjeniut të Leonardos dhe për të fituar njohuri për shëndetin e tij, përfshirë edhe nëse ai kishte një gjendje të rrallë të syve apo jo.

Related posts

Kalaja më e lartë e rërës e ndërtuar në Danimarkë: Shpenzuan pesë ton material dhe e zbukuruan me motive të veçanta

D V

Preu shiritin e përurimit para Presidentit, momenti kur Erdogan “qorton dhe godet në kokë” djaloshin (Video)

D V

Deshi t’i përshëndet fqinjët e rinj, anglezes ia ngrit fustanin çanta që e mbante në dorë – u tregon më shumë se që duhej

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com