Agjencia Zhurnal.mk
Bota Kuriozitete

Zbulohet fosil i një dinozauri të ri rreth 200 milionë vjeçar

Një ekip i paleontologëve kinezë ka gjetur fosilin e një dinozauri të ri që daton nga periudha Jurasike e Hershme në provincën Yunnan në Kinën jugperëndimore. Studimi i botuar në revistën “Acta Geologica Sinica” shpjegon se ekzemplari ishte i gjatë rreth 1.7 metra dhe se forma e dhëmbëve supozon se dinozauri ishte barngrënës, citon “Xinhua”.

Bi Shundong nga Universiteti i Yunnan, autor i hulumtimit, thotë se studimet e eshtrave treguan se dinozauri ishte rreth 3 vjeç. Ai shpjegoi se duke qenë shumë të hollë, kockat e ekzemplarëve të rinj nuk ruhen lehtë në shtresat e nëntokës dhe për këtë arsye studiuesit dinin pak për karakteristikat e tyre morfologjike. Ekipi hulumtues doli në përfundimin se dinozauri mund të jetë mbytur gjatë një përmbytje, gjë që ka bërë të mundur që shumica e kockave të tij të ruhen.

Postime të ngjashme

Vendi ku nuk ka rënë shi që 400 vjet

Dafina Vidishiqi

Biden emëron Thomas Knids ambasador të SHBA-së në Izrael

Dafina Vidishiqi

Vula 7.000-vjeçe në Izrael mund të ishte përdorur për nënshkrimin e dërgesave

Dafina Vidishiqi

Gjermania ka një kompjuter kuantik, Merkel e quan atë një “mrekulli”

Dafina Vidishiqi

Policët belgë që ruajtën Bidenin në Bruksel nga ndonjë sulm i mundshëm me dron – ata përdorën pushkë unike

Dafina Vidishiqi

Samiti Biden-Putin: Do të zgjasë deri në pesë orë në një vilë pa ushqim

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...