Agjencia Zhurnal.mk

Zbulohet një planet potencialisht i banueshëm

Shkencëtarët kanë zbuluar një planet në madhësinë e Tokës, që mund të jetë potencialisht i banueshëm.

Duke besuar të jetë në zonën e një ylli të vendosur rreth 300 vjet dritë nga Toka, një grup shkencëtarësh transatlantikë theksuan se temperatura në planet, e quajtur Kepler-1649c mund të jetë e ngjashme me Tokën.

“Kjo botë intriguese, e largët na jep shpresë edhe më të madhe se një Tokë e dytë shtrihet midis yjeve duke pritur të gjendet”, tha Thomas Zurbuchen, një administrator i asociuar i Drejtorisë së Misionit të Shkencës së NASA-s, bazuar në të dhënat nga hapësira.

Sipas NASA-s, planeti merr rreth 75 për qind të dritës që Toka merr nga Dielli.

Ylli i saj është një i ashtuquajtur ”xhuxh” i kuq, një lloj objekti yjor relativisht i ftohtë, i vjetër dhe i vogël.

Gjetjet janë botuar në revistën “The Astrophysical Journal Letters”, një revistë shkencore që lejon astrofizikantët të botojnë kërkime origjinale të rëndësishme.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...