Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Zbulohet peshkaqeni “shqiponjë”

Zbulohet peshkaqeni shqiponjë, por tashmë i zhdukur. Në vitin 2012 një grup kërkuesish ndërkombëtarë nxorrën në dritë fosilet e një kafshe të panjohur, dhe i janë dashur rreth 10 vjet për të arritur në konkluzionin e tanishëm.

Është një lloj peshkaqeni deri më tani i panjohur, që rreth 90 mln vjet më parë, notonte në ujërat e gjirit të Meksikës.

Karakterizohej nga zgjatje në zonën e karaharorit, gjë që i dha edhe emrin peshkaqeni “shqiponjë”, pasi dukej sikur kishte krahë.

Detajet e zbulimit dhe të gjithë punës kërkimore janë publikuar në revistën “Shkenca”.

Sipas kërkuesve, peshkaqeni ishte i gjatë 1.65 m, kishte gojë gjigande por dhëmbë shumë të vegjël dhe kreshta që dukeshin si flatra me hapje prej 2 metrash. Nga përshrkimi duket si një krijesë e tmerrshme, por nuk ishte i rrezikshëm dhe ushqehej me plankton, duke qenë i padëmshëm për kafshët e tjera detare.

Ky zbulim pasuron listën e faunës. Veçanërisht një grup peshqish që tashmë janë specie të zhdukura.

Postime të ngjashme

Një grua lë punën e saj për ta kthyer një furgon të vjetër në “shtëpinë e saj të ëndrrave”

Dafina Vidishiqi

Kongresmeni amerikan harron që ka kamerën e ndezur – tregon se nuk kishte pantallona gjatë një takimi virtual

Dafina Vidishiqi

Të jetuarit sipas mënyrës Zen – 5 gjëra që duhet të dini

Lea Muslija

16 shtetet që kanë nisur të përdorin pasaportën COVID për të udhëtuar në BE

Lea Muslija

Video që lexon buzët e Kate dhe zbulon si i thërret ajo vjehrrit të saj, princit Charles

Lea Muslija

Miliarder, udhëtar apo model? Çfarë bëri krijuesi i Telegram që e futi në telashe me agjencinë e intelegjencës ruse?

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...