Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Zbulohet ‘qyteti i humbur’ në Egjipt – tregon jetën e faraonëve antikë

Zbulimi i një qyteti 3,000 vjeçar që u zhduk nga rërat e Egjiptit është vlerësuar si një nga gjetjet më të rëndësishme arkeologjike që nga varri i Tutankhamun.

Sipas mediave të huaja, egjiptologu i njohur Zahi Hawass njoftoi zbulimin e “qytetit të artë të humbur” pranë Luxor të enjten.

Ai tha se gjetja ishte qyteti më i madh antik, i njohur si Aten, i zbuluar ndonjëherë në Egjipt.

Ajo u zbulua brenda disa javësh nga gërmimi që filloi në shtator të vitit 2020.

Qyteti thuhet se daton që në mbretërimin e Amenhotep III, një nga faraonët më të fuqishëm të Egjiptit, i cili sundoi nga 1391 në 1353, para Krishtit.

Qyteti vazhdoi të përdorej nga faraonët Ay dhe Tutankhamun, varri gati i paprekur i të cilëve u zbulua në Luginën e Mbretërve nga arkeologu britanik Howard Carter në 1922.

“Zbulimi i këtij qyteti të humbur është zbulimi i dytë më i rëndësishëm arkeologjik që nga varri i Tutankhamun”, ka thënë Betsy Brian, profesoreshë e Egjiptologjisë në Universitetin John Hopkins në Baltimore, SHBA.

Ajo tha se qyteti do të “na jepte një vështrim të rrallë në jetën e egjiptianëve të lashtë” në kohën kur perandoria ishte në kohën e saj më të pasur.

Ekipi filloi gërmimet në bregun perëndimor të Luxor pranë Luginës së Mbretërve, rreth 500 km (300 milje) në jug të kryeqytetit Kajro.

“Brenda javësh, për habinë e madhe të ekipit, formacionet e tullave prej balte filluan të shfaqeshin në të gjitha drejtimet”, ka thënë Dr Hawass në deklaratën e tij.

“Ajo që ata zbuluan ishte vendi i një qyteti të madh në një gjendje të mirë, me mure pothuajse të plotë dhe me dhoma të mbushura me mjete të jetës së përditshme”.

Postime të ngjashme

Britanikut i erdhi një kartolinë nga një ‘fëmijë i panjohur’, gruaja ia shkatërroi laptopin dhe televizorin – u bë vonë kur e kuptoi se për çfarë bëhej fjalë

Dafina Vidishiqi

Test psikologjik/ Ajo që shihni në fillim ju tregon se çfarë përshtypje lini tek njerëzit e tjerë

Dafina Vidishiqi

Misteri që zgjati për 25 vjet: Dy vajza shkuan në një ‘hotel të përhumbur’ dhe që atëherë nuk i ka parë askush

Dafina Vidishiqi

Është më e madhe se një fushë futbolli dhe vazhdon të rritet – një gropë në Meksikë ka “gëlltitur” një shtëpi, por edhe dy qen

Dafina Vidishiqi

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga COVID-19

Dafina Vidishiqi

E kishte kërkuar gjithë jetën, babait i bie të fikët në mes të emisionit kur takon vajzën pas 38 vitesh

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...