Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Zbut simptomat e depresionit dhe nervozizmit: Sa duhet të lexojmë në ditë?

Leximi rekomandohet si zgjidhje për eliminimin e nervozizmit, pagjumësisë, por ul rrezikun edhe nga disa sëmundje.

Për të mbajtur trurin tuaj në formë deri në pleqëri, është e nevojshme të lexoni rregullisht, tregon hulumtimi i Universitetit të Chicago.

Sipas këtij hulumtimi, njerëzit të cilët lexojnë kanë për një të tretën rrezik më të vogël nga shfaqja e demencias dhe Alchajmerit në pleqëri.

Leximi është mënyra më e mirë për eliminimin e stresit. Pra, njerëzit në këtë mënyrë më shumë relaksohen se kur dëgjojnë muzikë apo kur dalin për të shëtitur.  Vetëm gjashtë minuta është e mjaftueshme për këtë efekt. Lexoni, lexoni, lexoni…!

Leximi para se të flini gjumë është mënyrë e shkëlqyeshme për të fjetur, sepse ul nivelin e hormonit të stresit në gjak. Gjithashtu, duke lexuar libra të zhanreve të ndryshme, do të arrini ide të ndryshme të cilat do të nxisin kreativitetin tuaj. 

Postime të ngjashme

Katër ‘shenjat kryesore të hershme’ që mund të tregojnë se po përjetoni një sulm në zemër

D V

Kjo pije mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të përsëritura të zemrës me 50 për qind

D V

Shtimi i flavanoideve në pjatën tuaj mund të ulë rrezikun e rënies njohëse me 38 për qind

D V

Këto janë disa nga faktorët që ndikojnë në rritjen e kolesterolit të keq dhe mënyrat për ta parandaluar

D V

Pse zverdhet brokoli dhe a është i sigurt për ngrënie

D V

Ngrënia e këtij ushqimi për mëngjes mund të ndihmojë në kthimin e humbjes së muskujve me kalimin e moshës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...