Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Zelanda e Re i shpëtoi një cunami

Paralajmërimi për tsunami pas tërmeteve në veri të Zelandës së Re është zvogëluar, por autoritetet vazhdojnë të paralajmërojnë të mos lënë pas dore rrymat e forta në ujërat përreth vendit.

Instituti gjeoshkencor i vendit GNS Science ishte në gjendje të njoftojë menjëherë pas orës 1 pasdite, sipas kohës lokale, që valët më të mëdha kishin kaluar Zelandën e Re, pa arritur në tokë.

Kjo i lejoi autoritetet të japin dritën e gjelbër për t’u kthyer në shtëpitë e tyre, por jo të shkojnë në plazhe ose zona të tjera bregdetare.

Njerëzit duhet të kenë kujdes për rrymat dhe të qëndrojnë larg ujit, thotë Graham Leonard në GNS Science, për TV Zelandën e Re.

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, lavdëroi banorët e vendit për sjelljet e tyre gjatë paralajmërimeve.

Paralajmërime në Amerikën e Jugut

Në Samoa, 3,300 kilometra në veri të Zelandës së Re, paralajmërimet për tsunami janë tërhequr.

“Tani është e sigurt dhe rreziku ka mbaruar”, njoftuan autoritetet në Twitter.

Vanuatu dhe Kaledonia e Re, gjithashtu, tërhoqën paralajmërimet e tyre gjatë ditës, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Nga Kaledonia e Re ishin raportuar më shumë se një metër valë të larta, të cilat nuk shkaktuan ndonjë dëm, por ishin akoma më të lartat e regjistruara pas tërmeteve.

Peru dhe Kili kanë lëshuar, gjithashtu, paralajmërime për tsunami. Valët e mundshme pritet të arrijnë në bregun perëndimor të Amerikës së Jugut.

Tre tërmete

Tërmeti, i cili ndodhi në një thellësi prej 10,000 metrash, ishte i treti që ndodhi në rajon.

Tërmeti i parë, me një madhësi prej 6.9, ndodhi në 02.27, sipas kohës lokale dhe i dyti, me një madhësi prej 7.4, katër orë më vonë. E treta, e cila shkaktoi paralajmërimet në të gjithë Paqësorin, ndodhi në 08.28, gjithnjë sipas kohës lokale.

Tërmeti ndodhi pranë ishujve të pabanuar Kermadec, në verilindje të Zelandës së Re.

USGS vlerëson madhësinë e saj në 8.1 dhe ekuivalentin e saj evropian EMSC në 7.9.

Postime të ngjashme

Bilanci i Covid 19/ Mbi 3 milionë humbje jete në mbarë botën

R Zh

Ushtria amerikane “zbarkon” në Durrës

R Zh

Biden tërhiqet nga vendimi për kapacitetin e pranimit të refugjatëve

R Zh

Xi Jinping merr pjesë në samitin e klimës Kinë-Francë-Gjermani

R Zh

AstraZeneca vaksina më e përdorur në botë

N E

Sergey Lavrov hedh poshtë ndryshimin e kufijve në territorin e ish-Jugosllavisë

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...