Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Zelenskiy: Nëse Rusia na sulmon, të gjithë ukrainasit do të luftojnë

Presidenti ukrainas Vladimir Zelenskiy deklaroi se nëse Rusia sulmon vendin e tij përmes Krimesë, atëherë do të luftojnë të gjithë ukrainasit, burra dhe gra.

Në një intervistë me Focus, Zelenskiy deklaroi se nëse Rusia sulmon vendin e tij nga Krimea, do të ndodhë një situatë shumë e keqe.

Duke theksuar se ai është kundër kësaj mundësie dhe nuk dëshiron as ta imagjinojë atë, Zelenskiy tha: “Le të shpresojmë që kjo të mos jetë e mundur. Përndryshe, do të ketë një luftë të madhe. Ne nuk do të largohemi askund, të gjithë do të luftojmë. Burra dhe gra, do të mobilizohen të gjithë”.

Zelenskiy deklaroi se nuk ka asnjë arsye për një takim kokë më kokë me presidentin rus Vladimir Putin për momentin.

“Nëse takimi i Këshilltarëve Liderë të Katërshes së Normandisë vazhdon të shtyhet, unë patjetër do të takohem me të. Si president i Ukrainës, unë duhet të zgjidh të gjitha problemet komplekse me të”, theksoi ai.

Zelenskiy se marrëveshja e Minskut në lidhje me zgjidhjen e krizës në Donbas duhet të tërhiqet, por situata nuk është aq e thjeshtë dhe se nëse dilet nga marrëveshja, Evropa mund të heqë sanksionet e vendosura ndaj Rusisë.

Postime të ngjashme

Nis shitja e testeve të shpejta COVID-19 në supermarketet gjermane

S.B.

Situatë alarmante në Bosnjë dhe Hercegovinë, 38 të vdekur nga Covid-19

S.B.

Izraeli rihap ekonominë, pasi vaksinoi gati 40% të popullsisë

S.B.

Rrugët e Libanit në tym e zjarr për të shtatën ditë me radhë

S.B.

Papa Françesku përfundon vizitën 4 ditore në Irak: Gjithmonë në zemrën time

S.B.

Në Danimarkë zbulohen 31 lloje të ndryshme të COVID

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...