Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Zemaj: Në rast se rritet infeksioni mund të kthehet testi PCR në kufij me Maqedoninë

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut mund të hynë në Kosovë pa testin PCR si dëshmi se nuk janë të infektuar nga virusi COVID-19.

Por, sipas ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj, kjo mund të ndryshojë në rast se vërehen rastet në rritje të infeksionit.

Zemaj ka bërë apel për të dy vendet që të kenë kujdes.

“Ju bëjmë thirrje qytetarëve të të dyja vendeve, të jenë të kujdesshëm, t’i përmbahen rekomandimeve dhe të udhëtojnë në shtetet e ndërsjella, nëse e kanë të domosdoshme”, ka shkruar ndër tjerash Zemaj.

Më 12 tetor hynë në fuqi vendimi që të hapen kufirit në mes Kosovës e Maqedonisë së Veriut pa qenë i obligueshëm testi PCR.

https://www.facebook.com/zemajarmend/posts/3482257215154467

Postime të ngjashme

REL: Nga Kovaks për Maqedoninë e Veriut, BeH-në dhe Kosovën nga 100.620 doza të vaksinës Fajzer

R Zh

Lajçak: Nëse ka vullnet politik në Kosovë e Serbi, marrëveshjen e arrijmë brenda disa muajsh

S.B.

Konjufca falënderon Norvegjinë për angazhimin lidhur me sigurimin e vaksinave për qytetarët e Kosovës

S.B.

Osmani takoi ambasadorin Minxhozi: Prioriteti ynë mbetet sigurimi i vaksinave për qytetarët

S.B.

Ekspertët të bindur: Kurti s’do ketë mundësi lëvizjeje, do t’i bëhet presion për dialogun

S.B.

937 pacientë të hospitalizuar për COVID-19, 45 në gjendje të rëndë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...