Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Zemërimi vazhdon të rritet, mijëra myslimanë protestojnë për karikaturat franceze

Zhurnal Ads

Mijëra myslimanë, nga Pakistani në Liban deri në territoret palestineze, u derdhën pas faljes për t’u bashkuar me protestat anti-Francë të premten, pasi zotimi i qeverisë franceze se do të mbrojë të drejtën për karikaturimin e Profetit Muhamed, vazhdon të zemërojë botën myslimane.

Demonstratat në kryeqytetin e Pakistanit,Islamabad, u kthyen në dhunë dhe kur rreth 2,000 njerëz që u përpoqën të marshonin drejt Ambasadës Franceze, u shtynë mbrapa nga policia me gaz lotsjellës dhe duke i rrahur protestuesit me shkopinj.

Turmat e aktivistëve islamikë varën një figurë të Presidentit francez Emmanuel Macron tek një mbikalim i autostradës pasi e shkelën atë furishëm me këpucët e tyre.

Disa demonstrues u plagosën në përleshjet me policinë dhe autoritetet vendosën më shumë forca të sigurisë për të mbrojtur ambasadën.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Gjermania me numër rekord të të infektuarve gjatë 24 orëve

admin

Irani ekzekuton gazetarin që kishte kundërshtuar regjimin

T E

Gjermania shtrëngon masat për ‘të shpëtuar’ festat e fundvitit

S.B.

BE pranë marrëveshjes tregtare me Kinën

S.B.

​Çdo 4 minuta vdes një person nga koronavirusi në Gjermani

S.B.

Biden: Emigracioni dhe mjedisi përparësitë e 100 ditëve të para në pushtet

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...