Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zëvendëskryeministri Bytyqi paralajmëroi masa të reja për t’i ndihmuar objektet hotelierike

Shkup, 7 prill, Zhurnal.mk – Ata operatorë ekonomikë që këto dy javë do të jenë të mbyllur do të përfshihen me masa të reja, paralajmëroi Zëvendëskryeministri përgjegjës për çështjet ekonomike, koordinimin me resorët ekonomik dhe investimet, Fatmir Bytyqi në një publikim në Fejsbuk.

“Për momentin po shqyrtojmë disa modele që do të bazohen në mbulimin e një pjese të të ardhurave të realizuara në muajt e fundit. Sigurisht për krahasim duhet të marrim muaj me të cilët mund të simulojmë se sa këto të njëjtat do të realizojnë të ardhura nëse kjo mbyllje nuk ndodh. Për momentin, përparësia është shëndeti dhe mbrojtja e shëndetit të qytetarëve, për të gjitha dëmet e shkaktuara në ekonomi, si edhe më parë, shteti do t’ju ndihmojë”, thekson zëvendëskryeministri Bytyqi në publikimin.

Ai tregon se si në gjendjen e jashtëzakonshme, ato objekte hotelierike që kryejnë dërgesa mund të vazhdojnë ta bëjnë të njëjtën gjë edhe pas orës policore, me lejet e duhura për lëvizje.

“Shtesë, gjatë ditës mund të shesin ushqim dhe pije nga sporteli (take away или to go) pa shërbim në vetë lokalet. Kjo sigurisht do të mundësojë që shumica e tyre të vazhdojnë të punojnë pjesërisht, shton zëvendëskryeministri Bytyqi.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...