Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Zëvendëskryeministrja kineze kërkon përpjekje për të frenuar përhapjen e epidemisë

Zëvendëskryeministrja kineze Sun Chunlan kërkoi një qasje të bazuar në shkencë si dhe masa të vendosura për të frenuar përhapjen e epidemisë Covid-19 në Rajonin Autonom të Xinjiang Ujgurit në Kinën veriperëndimore, për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e njerëzve të të gjitha grupeve etnike, shkruan “Xinhua”.

Deklarata e Sun u bë gjatë vizitës së saj në Kashgar dhe Kirgiz, në jug të Xinjiang.

Rastet e grupeve në Kashgar u zbuluan në një fazë të hershme, tha Sun, duke shtuar se me një mekanizëm në kohë të reagimit ndaj emergjencave dhe masave vendimtare, u arrit përparim i madh në kontrollimin e shpërthimit dhe situata e epidemisë është në përgjithësi e menaxhueshme.

Ajo evidentoi nevojën për të forcuar punën e hetimeve epidemiologjike dhe për të gjetur origjinën e virusit, si dhe masat e karantinës, ndërsa theksoi rëndësinë e sigurimit të nevojave të përditshme dhe shërbimeve për njerëzit.

Sun gjithashtu bëri thirrje për përmirësimin e testimit të acidit nukleik me planifikim më të mirë dhe mbulim më të gjerë.

Postime të ngjashme

Izraeli do “pakt të ri” për Iranin: Marrëveshja e vjetër kërcënon ekzistencën tonë

R Zh

Evropa në protestë kundër masave të reja anti-Covid

R Zh

Kina po e shqyrton mundësinë e kombinimit të vaksinave kundër COVID-19

R Zh

Markus Söder i gatshëm të kandidojë për kancelar të Gjermanisë

R Zh

SHBA: Pikëpyetje për motivet e Moskës në kufirin me Ukrainën

R Zh

Pse Amerika është kundër “pasaportës së vaksinimit”?

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...