Zgjedhjet gjermane: Të Gjelbrit dhe FDP do të jenë lojtarët kryesorë në bisedimet e koalicionit qeverisës

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve gjermane janë të njohura, por ajo që do të ndodhë më pas ka të ngjarë të nxirret në pah ndërkohë.

Në garën më të ngushtë zgjedhore që nga viti 2005, Social-Demokratët mundën ngushtë Bashkimin Demokristian dhe Unionin Kristian-Social me vetëm 1.6% dallim.

Megjithatë, asnjë parti nuk ka vende të mjaftueshme për të krijuar një shumicë dhe tre parti ka të ngjarë të jenë të nevojshme për të formuar një koalicion.

Kështu, ata që do të përcaktojnë koalicionet e mundshme në Gjermani janë më tepër partnerë të rinj të mundshëm: të Gjelbrit, të cilët dolën të tretët me 14.8% të votave dhe Partia Demokratike e Lirë (FDP) e cila doli e katërta me 11.5%, sipas rezultateve fillestare.

Koalicioni i vetëm i mundshëm në të cilin FDP dhe të Gjelbrit nuk do të ishin pjesë do të ishte një “koalicion i madh” midis Social Demokratëve dhe bllokut CDU/CSU.

Ndryshe, me të gjitha votat e numëruara, Social-Demokratët e Gjermanisë (SPD) kanë fituar zgjedhjet në Bundestag përpara bllokut konservator CDU/CSU të kancelares Angela Merkel.

SPD arriti në 25.7 për qind, rezultati i saj më i mirë në vite, ndërsa blloku CDU/CSU i Merkel ra në një rekord të ulët prej 24.1 për qind pas shumë vitesh në detyrë.

Related posts

Izraeli zbulon se doza e tretë e vaksinës kundër COVID-19 ul ndjeshëm rrezikun e infeksionit

Redaksia

Papa Françesku bën daljen e tij të parë publike pas operacionit

D V

SHBA ia anulon licencën një kompanie kineze për komunikime

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More