Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zgjedhjet në 13 dhjetor do të jenë plotësisht të sigurta dhe pa rrezik për shëndetin

Zhurnal Ads

Shkup, 5 dhjetor – Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në cilësinë e kryetarit të komisionit shëndetësor të LSDM-së, sonte nga Shtipi, në adresën online për qytetarët tha se zgjedhjet e 13 dhjetorit do të jenë plotësisht të sigurta për shëndetin, dhe dërgoi fjalë lavdëruese për kandidatin e LSDM-së për kryetar, Sashko Nikollov.

“Rezultati i Dr. Sashko Nikollov është mijëra jetë të shpëtuara, dhe në një mënyrë të lartë me një nivel ekspertize të zbatuar në qendrat evropiane dhe botërore, është mënyra më e mirë për të dalë në mesin e qytetarëve dhe për të kërkuar votën, sepse kontributi i tij ka dhënë shpagim”, theksoi Filipçe.

Filipçe njoftoi investime në Qendrën për shëndet publik dhe Qendrën Shëndetësore në Shtip, të cilat punojnë në koordinim dhe të sinkronizuar në pandemi për të takuar qytetarët e Shtipit dhe të gjithë rajonit lindor, të cilat konsistojnë në rinovimin e infrastrukturës, në ambulancën dhe Prokurimi i një ambulancë tjetër në Shtip, e cila do të mbërrijë javën e ardhshme.

“Shumë njerëz janë punësuar, mjekë të rinj përmes projektit të praktikës, i cili është një hyrje e garantuar e çdo mjeku të ri në sistemin shëndetësor, në mënyrë që mjekët e rinj të shikojnë të ardhmen këtu, dhe të mos shkojnë jashtë vendit”, tha Filipçe.

Filipçe tha se është absolutisht iracionale dhe absurde për VMRO-DPMNE të organizojë protesta në të cilat ata nuk respektojnë masat e mbrojtjes dhe nuk shkojnë në votime, gjoja për shkak të pandemisë.

“Çfarë të thuash për njerëzit që kanë nënndërgjegjeshëm emrin e Kryeministrit Zoran Zaev, i ngarkon ata, me atë që zgjohen dhe bien në gjumë dhe janë të vetëdijshëm se po bëjnë diçka që nuk duhet ta bëjnë. Nëse opozita nuk do të kishte ndaluar huanë nga Banka Botërore, tani në vend të një spitali modular, në Klinikën e Sëmundjeve Infektive, do të kishim 16 spitale modulare të pajisura, do të ishim gati tani, pacientët me kovid do të ishin jashtë spitaleve, në mënyrë që spitalet aktuale të mbeten për pacientët e tjerë”, tha Filipçe, duke theksuar se instalimi i tyre do të realizohet në dinamikë të shpejtë.

Në fjalimin e tij, Filipçe u bëri thirrje qytetarëve të Shtipit më 13 dhjetor të shkojnë në qendrat e votimit që do të jenë plotësisht të sigurta për shëndetin publik dhe të votojnë për Sashko Nikollov.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Editorial: A do të vazhdojnë dënimet edhe për funskionarë të tjerë!

Z H

15.116 raste aktive me Covid-19, për momentin nuk do të ketë karantinë

E.E.

Bregu: Punësoni gra, promovoni gra dhe investoni tek gratë – kjo është e ardhmja jonë

T E

Komuna e Sarajit kërkon që procesi arsimor të zhvillohet me prani fizike të nxënësve

T E

Së shpejti do mund të shkojmë në Kosovë pa korona-teste?!

T E

88 raste të reja me Covid-19, 135 të shëruar dhe 5 viktima

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...