Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë Shqipëri

Zgjedhjet në Kosovë, Podgorica: KQZ mund të bëhet barrierë për kandidimin e Albin Kurtit

Analisti Gëzim Podgorica komentoi situatën politike në Kosovë dhe zgjedhjet që pritet të mbahen me 14 Shkurt. Ndërsa Lëvizja Vetëvendosje është e qartë për faktin se Albin Kurti do të jetë në krye të listës për zgjedhjet, analisti tha se fati i tij mund të privohet nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve për shkak se siç tha ai, vazhdon të jetë e ndikuar politikisht.

“Logjika të çon se ngjarje që ka ndodhur tre vite më parë dhe është interpretuar me ligjet e kohës pai ka ndryshuar legjislacioni nuk e përjashton Albin Kurtin dhe të tjerët nga kandidimi. Varet se si ta interpretojë KQZ por kam ide se kjo vazhdon të jetë e ngarkuar politikisht në Kosovë dhe ka shumë mundësi që mund të bëhet barrierë, por presioni ndaj saj do të jetë shumë i madh sepse e shikojnë që gjërat po shikojnë.

Nuk është më dirigjenti politik që luante në skenë dhe jashtë saj, gurët e shahut dhe binin qeveritë njëra pas tjetrës. Me këtë ndryshim që ka ndodhur në Kosovë apo që pritet të ndodhë, dbesoj se dhe KQZ-ja duhet t’i shmanget me kujdes interpretimeve politike sepse në këtë rast më shumë kemi një interpretim politik se sa ligjor.“, u shpreh Podgorica.

Postime të ngjashme

​Hoti premton pagesë shtesë për zyrtarët e Shërbimit Korrektues, pezullohet protesta

S.B.

Sot, Këshilli Stabilizim Asociimit/ Borrell dhe Várhelyi: Praktikisht Shqipëria përmbushi kushtet

S.B.

Meta mbështet thirrjen e kreut të KQZ: Sa më shumë parti e kandidatë me integritet të lartë moral, më shumë mundësi për një pjesëmarrje historike

S.B.

Lajçak: Kurti e di mirë se çfarë pritet prej tij, deklaratat s’duhet t’i dramatizohen

S.B.

​Vijon numërimi i votave me kusht dhe personave me nevoja të veçanta

S.B.

Kryemadhi pas firmosjes së marrëveshjes me Bashën: Mund të kemi edhe kundërshtime, por do të vendosim të parin interesin kombëtar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...