Zgjedhjet presidenciale në Bullgari do të mbahen me 14 nëntor

Bullgarët do të votojnë për një president të ri më 14 nëntor, pavarësisht një krize të vazhdueshme qeveritare.

 

Vendimi u mbështet nga një shumicë prej 152 ligjvënësish pa vota kundër. Mandati pesëvjeçar i presidentit Rumen Radev përfundon më 22 janar.

Radev, një ish-pilot avioni luftarak dhe kreu i Forcave Ajrore, u zgjodh në vitin 2016.

I konsideruar në solidaritet me Rusinë, Radev planifikon të kandidojë për një mandat të dytë. Deri më tani asnjë kandidat tjetër nuk po kandidon kundër tij.

Bullgarët gjithashtu ka të ngjarë të votojnë në një zgjedhje tjetër të parakohshme parlamentare në nëntor dhe të dy sondazhet mund të mbahen në të njëjtën ditë.

Këto do të ishin zgjedhjet e treta parlamentare, pasi ligjvënësit e njëpasnjëshëm nuk kanë arritur të formojnë qeveri koalicioni.

Related posts

Emanuel Macron ndërron telefonin pas skandalit me Pegasus

D V

OBSH paralajmëron: Mund të shfaqen variante të reja edhe më të rrezikshme Covid

D V

Franca përgatitet për vaksinimin e detyrueshëm anti-Kovid përshkak të frikës nga vala e katërt

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More