Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Zgjidhni problemin e sinuseve të dhimbshme në më pak se një minutë: Këtë truk e ka shpikur një mjek dhe është plotësisht i natyrshëm

Ndieni dhimbje dhe presion në zonën e ballit, syve dhe hundës dhe keni vështirësi në frymëmarrje?

Nëse edhe ju po luftoni me sinuset dhe po përpiqeni ta zgjidhni këtë problem në të gjitha mënyrat e mundshme, lexoni këshillat e mjekut të nderuar Alan Mendel, nga Florida.

Ai ka shpikur dy mënyra për të zgjidhur problemin me sinuset që do t’ju marrin më pak se një minutë, mund t’i provoni tani, transmeton Telegrafi.

1. Shtrini njëkohësisht gishtat e mëdhenj dhe, ndërsa hapni gojën, me gishtat e mëdhenj shtypni pjesën e brendshme të veshit.

Lironi presionin në veshë ndërsa mbyllni gojën. Do të dëgjoni një kërcitje të lehtë në veshët tuaj.

Përsëriteni procedurën dhjetë herë.

2. Mbylleni hundën me gishta, merrni dhe nxirrni frymën, duke mbajtur gojën mbyllur, faqet tuaja do të fryhen.

Përsëriteni tri herë.

Rrepa e kuqe gjithashtu mund të ndihmojë në sinuset e përflakura. Ngroheni rrepën e ngrirë në shporet, mbuloni kokën me një peshqir dhe thithni avullin për pesë deri në dhjetë minuta.

Është mirë ta bëni këtë para gjumit dhe të shtriheni me kokën të mbuluar.

Pas disa ditësh, sinuset do të fillojnë të pastrohen, ndërsa dhimbja dhe shqetësimi do të ndalen.

Postime të ngjashme

Kur të jeni nervoz, shtypni këtë pikë në fytyrën tuaj: Katër truke psikologjike për të ulur stresin në pak sekonda

Dafina Vidishiqi

Simptomat e goditjes së nxehtësisë ndodhin papritmas dhe pa paralajmërim: Mund t’ju rrezikojë jetën – patjetër ndiqni këto rregulla

Dafina Vidishiqi

Rëndësia e teknikës adekuate e pastrimit të dhëmbëve

Zekirija Haxhiu

Pothuajse të gjithë e bëjnë këtë gabim kur pimë kafe: Ky zakon, në dukje i parrezikshëm, mund të dëmtojë shëndetin tuaj!

Dafina Vidishiqi

Bëni kujdes! Këto probleme goxha serioze fshihen pas një barku të fryrë

Dafina Vidishiqi

BAJAMET MUND TË NDIHMOJË NË LARGIMIN E DJEGIEVE NGA DIELLI

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...