Agjencia Zhurnal.mk
Auto Ekonomi

Zhiji” prezanton makinat ekologjike inteligjente

Kompania automobilistike kineze “Zhiji Motor”, prodhuese e makinave elektrike inteligjente me gamë të gjerë, prezantoi në Shangai dy modele veturash ekointeligjente, shkruan “Xinhua”.

Makina e parë, një sedan elektrik, mund të porositet duke nisur nga prilli dhe mund të dorëzohet te klientët në vitin 2022. Ndërsa tjetra, një “SUV” elektrik, pritet të hyjë në treg vitin e ardhshëm.

Kompania njoftoi se në fund të 2021-shit do t’u ofrojë klientëve një shërbim drejtimi autonom në disa qendra tregtare të përzgjedhura, në disa qytete të rëndësishme si Shangai.

Në këto qendra tregtare, një pronar makine Zhiji do të jetë në gjendje që makinën ta lëvizë vetë në një parking ose ta zhvendosë atë në një vend të zgjedhur përmes një aplikacioni në telefon.

Shërbimi, sipas “Zhiji”, pritet të jetë në dispozicion në qendra të ndryshme tregtare në qytete të tjera kineze në vitin 2022.

Postime të ngjashme

Kinë, parashikohet 6 % rritje e GDP-së në vitin 2021

R Zh

Rënie e shitjes së automjeteve të reja për 33 për qind

R Zh

Gjithnjë e më shumë po vidhen pasqyrat e veturave, hajnat po e përdorin teknologjinë e avancuar të tyre

S.B.

Besimi: Buxhetin e vitit 2021 e bëmë me planifikim afatmesëm

T E

Nga BB-ja 37 milionë euro shtesë në Projektin për lidhje përmes rrugëve lokale

Z H

Tesla do blejë nikel nga minierat e Kaledonisë së Re

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...