Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Zhvillimet teknologjike në satelitë nxisin rritje në treg

Kompania e raketave të Sir Richard Branson, Virgin Orbit, është bashkuar me një listë në rritje të kompanive private që mund të lëshojnë satelitë në orbitë.

Në fillim të këtij muaji, 10 ngarkesa janë ngritur në raketën Virgin Orbit, e cila është nisur nga krahu i njërit prej 747 xhumbos.

Richard shpreson ta shfrytëzojë atë që është një treg në rritje për satelitët e vegjël, me kosto më të ulët, shkuran BBC.

Hapësira tradicionalisht ka pasur një pengesë të lartë për hyrjen. Ndërkohë, vetëm shtatë firma tani përbëjnë 75 për qind të industrisë, sipas Scott Campbellit, i cili është drejtor në Deloitte Ventures.

Industria hapësinore vlen 380 miliardë dollarë dhe është 60 e kësaj është tregtare. Mirëpo, më parë, pothuajse të gjitha investimet në hapësirë ishin nga qeveritë.

Ndryshimi i parë i vërtetë erdhi në 2011 kur Presidenti i SHBA Barack Obama, hapi mundësitë ​​për bizneset dhe tani po vijnë më shumë përçarje.

Postime të ngjashme

Arrin një videolojë e re – personazhi kryesor është një mace e braktisur

D V

Kindles më të vjetër mund të humbasin lidhjen me internet

D V

Moduli i shkencës ruse destabilizoi Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

D V

Snapdragon 898 do të jetë çipi i ardhshëm kryesor

D V

Elon Musk i kërkoi Tim Cook ta bënte CEO të Apple, pretendon libri i ri

D V

Elon Musk zbulon se sa Bitcoin posedon Tesla

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...