Agjencia Zhurnal.mk
Bota Ekonomi

Zhvillimi i industrisë së tekstileve në Xinjiang

Shoqata e Industrisë Tekstile e Xinjiang-ut publikoi një raport, ku tregohet historia dhe zhvillimi i industrisë së tekstileve të pambukta në këtë rajon.

“Kjo industri … ka siguruar jetesën e miliona njerëzve në Xinjiang, duke përfshirë kultivuesit e pambukut, punëtorët e sektorit të tekstileve dhe familjet e tyre, ka përmirësuar nivelin e jetesës dhe ka nxitur realizimin e të drejtave të tyre ekonomike e shoqërore,” thuhet në raport.
Në kapitullin e 6-të, raporti thekson të drejtat e popullit, duke thënë që “populli është i pari” ka qenë dhe do të jetë objektivi me përparësi për zhvillimin shoqëror dhe përgjegjësinë bazë shoqërore të industrisë së tekstileve të pambukta të Xinjiang-ut.

Kjo industri do të “vazhdojë të sigurojë dëshirën dhe lirinë e punëmarrësve në të gjitha mënyrat e punësimit, do të respektojë zgjedhjet e tyre për punën dhe do të nxitë mekanizimin e tregut të luajë një rol udhëheqës në shpërndarjen e burimeve të krahëve të punës”, vihet në dukje në raport.

Postime të ngjashme

Vaksina ruse ‘Sputnik V’, problemi më i ri i Italisë

D V

Shkon në gjashtë numri i viktimave nga zjarret në Turqi

D V

Erdogan: Vazhdojnë përpjekjet për shuarjen e 14 zjarreve pyjore

D V

Zjarre në Itali, Spanjë dhe Turqi

D V

Ekspertët në SHBA rekomandojnë që gratë shtatzëna të vaksinohen kundër COVID-19

D V

Në SHBA rekomandohet vaksinimi kundër COVID-19 i grave shtatzëna

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...