Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Zhvillohet Dialogu i 21-të Strategjik Kinë-Francë

Kina dhe Franca ranë dakord të premten që përfundimi i negociatave të marrëveshjes së investimeve Kinë-BE ka sjellë përfitime të mëdha, duke shprehur gatishmërinë për të nxitur punën vijuese për marrëveshjen.

Ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi dhe këshilltari diplomatik i presidentit francez Emmanuel Bonne i bënë këto deklarata gjatë bashkëkryesimit të Dialogut Strategjik të 21-të Kinë-Francë.

Wang Yi tha se Kina dhe Franca duhet të vazhdojnë të shfrytëzojnë plotësisht rolin e mekanizimit të dialogut nën drejtimin strategjik të liderëve të dy vendeve për të nxitur zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe.

Yang u shpreh se të dy vendet duhet të konsolidojnë besimin e ndërsjellë strategjik, të rrisin stabilitetin dhe parashikueshmërinë e marrëdhënieve dypalëshe dhe t’i japin më shumë energji pozitive botës sonë të pasigurt. Ai u bëri thirrje të dy palëve të forcojnë bashkëpunimin mbi inovacionin në fushën e energjive të reja dhe ekonomisë digjitale.

Duke vënë në dukje se respektimi i autonomisë strategjike është në përputhje me interesin afatgjatë të vendeve të BE-së, kryediplomati Wang Yi tha se Kina dhe BE-ja duhet të vazhdojnë të mbështesin multilateralizimin dhe të promovojnë më shumë arritjen e konsensusit ndërkombëtar.

Emmanuel Bonne tha se Franca shpreson të forcojë komunikimin e koordinimin me Kinën mbi çështjet kryesore globale dhe rajonale, të tilla si bashkëpunimi lidhur me vaksinat, ndryshimi i klimës dhe biodiversiteti.

Franca mbështet bashkëpunimin e nivelit të lartë mes BE-së e Kinës dhe është e gatshme të vazhdojë të bashkëpunojë me Kinën për të çuar përpara zhvillimin e marrëdhënive të partneritetit të gjithanshëm strategjik BE-Kinë, theksoi Bonne.

Postime të ngjashme

Kinën dhe Rusinë i bashkon biznesi në Serbi

D V

Policia ukrainase e gjen të varur aktivistin e zhdukur bjellorus

D V

Papa Françesku do të takohet me romët e Sllovakisë

D V

Iranit do t’i përgjigjemi në mënyrë kolektive, thotë SHBA-ja

D V

Kina jep 350 milionë doza vaksina për partnerët e nismës “Një brez, një rrugë”

Z H

Kinë, vlera industriale e sistemit të navigimit satelitor “Beidou” do të zërë 25 % të tregut global

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...