Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

Të premten në mbrëmje u hap në Pekin Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021. Tema kryesore e forumit për këtë vit është “Inteligjenca, shëndeti dhe asnjanësimi i karbonit”. Ai synon të shfaqë vendosmërinë e Kinës në nxitjen e zhvillimit nëpërmjet shkencës dhe teknologjisë, në mbrojtjen e mjedisit ekologjik dhe në forcimin e bashkëpunimit ndërkombëtar lidhur me ndryshimin e klimës. Forumi do të përfundojë më 28 shtator.

 

Presidenti kinez Xi Jinping mbajti një fjalim nëpërmjet videos në ceremoninë e hapjes të forumit. Grupi Mediatik i Kinës (CMG) e transmetoi drejtpërdrejt ceremoninë e hapjes.

Forumi “Zhongguancun” u themelua në vitin 2007 dhe sot është shndërruar në një forum ndërkombëtar.

Related posts

Sytë nga qielli dhe Rusia, kriza globale e energjisë: Evropa në mëshirën e Putinit

Z H

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Redaksia

Putin thotë se me Lukashenkan u pajtuan për treg të përbashkët të gazit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More