Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Zinku i rëndësishëm për rritjen e imunitetit gjatë dimrit

Dimri është koha kur kërkohet më së shumti forcimi i imunitetit për të shmangur gripat apo ftohjet e zakonshme.

Sipas Departamentit Amerikan të Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore (HHS), zinku është i rëndësishëm në nivel qelizor për gjëra të tilla si shërimi i plagëve, sinteza e proteinave dhe natyrisht funksioni imunitar.

Zinku gjithashtu ka treguar se ndihmon në zvogëlimin e ashpërsinë dhe kohëzgjatjen e simptomave të zakonshme të ftohjes.

Zinku mund të merret edhe përmes suplementeve por ka shumë ushqime të pasura me zink, të cilat mund t’ju ndihmojë gjithashtu.

Ushqimet e larta në zink janë:

-Mishi viçit (i pjekur): 7 mg (për 3 gr)

-Gaforret: 6.5 mg (për 3 gr)

-Karavidhet: 3.5 mg (për 3 gr)

-Mishi i derrit: 2.9 mg (për 3 gr)

-Fasule (të konservuara ose të gatuara): 2.9 mg (për 1/2 filxhan)

-Drithëra: 2.8 mg (për racion)

-Mishi i pulës: 2.4 mg (për 3 gr)

-Farat e thata të kungullit: 2.2 mg (për gr)

-Kos (me yndyrë të ulët): 1.7 mg (për 8 gr)

-Shqeme të pjekura: 1.6 mg (për gr)

-Qiqra të gatuara: 1.3 mg (për 1/2 filxhan)

-Djathë kaçkavall: 1.2 mg (për gr)

-Bollgur: 1,1 mg (për pako)

E rëndësishme është të keni kujdes se sa ushqim të pasur me zink po konsumoni. Një studim i fundit paralajmëroi se “teprica e zinkut provokon një dëmtim të sistemit imunitar, të krahasueshëm me mungesën e zinkut”. Në fakt, marrja e tepërt e zinkut mund t’ju japë simptoma të ngjashme me gripin si dhimbje koke, të dridhura, kollë dhe ethe.

Postime të ngjashme

Dermatologët: Nuk janë agrumet, një perime ka funksion të trefishtë kundër rrudhave

D V

Kura për tensionin dhe aneminë – Panxhar me hudhër dhe vaj ulliri

D V

Pas sulmit në zemër ilaç është… seksi?

D V

Erëza e zakonshme që kontrollon sheqerin dhe zvogëlon inflamacionin

D V

Ministria e Shëndetësisë thotë se është rritur interesimi për vaksinim kundër COVID-19

D V

Fara pjepri për rigjenerimin e veshkave; Kura që ju duhet

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...