Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Zjarr greko-turk në Egje

Qeveria turke akuzoi të martën ushtrinë greke për ngacmimin e një anijeje kërkimore turke në Detin Egje dhe se u duhej t’i përgjigjej kërcënimit.

Anatolia raporton se katër avionë luftarakë grekë F-16 fluturuan mbi anijen “TCG Cesme” në jug të ishullit grek të Lemnos dhe një prej avionëve lëshoi ​​një raketë sinjali 3.7 kilometra larg anijes.

Raporti i agjencisë turke shton se ushtria turke u hakmor, por nuk shpjegoi në çfarë mënyre, as kur ndodhi incidenti.

“Ishte një akt ngacmimi, të cilin fqinjët tanë grekë shpesh e bëjnë. Ne iu përgjigjëm atyre në një mënyrë adekuate, në përputhje me rregullat,” tha ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar.

Asnjë koment nuk është marrë nga Greqia deri më tani.

Turqia dërgoi “TCG Cesme” në ujërat ndërkombëtare në Egje për të qëndruar atje deri në 2 mars, për të bërë kërkime hidrografike dhe Greqia e quajti aktin një provokim.

Postime të ngjashme

Një i vdekur në protestat në Senegal kundër arrestimit të liderit opozitar

T E

A janë prekur më fort nga koronavirusi emigrantët në Gjermani?

T E

Moldavia bëhet vendi i parë evropian që merr vaksinat Covid-19 sipas skemës COVAX

T E

Presidenti i Brazilit: Boll u qatë për koronavirusin

T E

Ischinger i reagon Grenellit: Mandati juaj ka skaduar

T E

Rritja e rasteve mund ta ngufasë shëndetësinë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...