Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Zjarr i madh përfshin qytetin australian, 30 shtëpi tërësisht të djegura

Një zjarr i madh që u ndez jashtë qytetit perëndimor Australian Perth ka detyruar banorët e afërt të evakuohen pasi i njëjti u përhap me shpejtësi të madhe edhe përkundër faktit që qyteti ishte në karantinë nga koronavirusi.

Zjarri, i përplasur nga erërat e forta, ishte dyfishuar në shpejtësi brenda natës ndërsa të paktën 30 shtëpi besohet se janë djegur tërësisht.

Njerëzve u është thënë të ikin në siguri edhe nëse kjo do të thotë thyerje e rrugullave per karantinim.

Kryeministri Australian  (WA) tha se shteti po përballej me një situatë “jashtëzakonisht shqetësuese dhe serioze”.

“Tani për tani shteti po lufton me dy lloje të ndryshme të emergjencave – një emergjencë e rrezikshme zjarri dhe një emergjencë mbylljeje Covid-19”, tha Mark McGowan.

Sidoqoftë ai u kërkoi shumicës së banorëve të kryeqytetit që nuk janë dëmtuar nga zjarri të qëndrojnë në shtëpitë e tyre për të zvogëluar rrezikun e përhapjes së virusit.

Sipas standardeve globale, është një rrezik shumë i ulët pasi qyteti ka raportuar vetëm një rast lokal. Por qyteti me dy milion banorë hyri në një karantinë të parakohshme pesë ditore të Dielën pasi u gjet infeksioni i parë lokal në Australinë Perëndimore në 10 muajt e fundit.

Postime të ngjashme

Nga fillimi i pandemisë së coronavirusit, në Brazil kanë humbur jetën 500.000 njerëz

D V

Derisa po hapnin bunarin gjetën një safir në Shri Lankë, më të madhin në botë – vlera e tij është rreth 100 milionë dollarë dhe peshon 510 kilogramë

D V

SHBA kundërshton thirrjen e OBSH-së për të pezulluar vaksinimin

D V

Eksperti francez: Dalja e virusit nga laboratori i Wuhan-it, plotësisht e pamundur

Z H

Numri i rasteve globalisht nga coronavirusi shkon mbi 200 milionë

D V

Vërshimet mund të rrezikojnë më shumë miliona njerëz

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...