Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zjarrfikësit e Tetovës në shërbim të qytetarëve, Aliti: Të pastrohen oxhaqet

Zhurnal Ads

Tetovë, 1 nëntor – Si në shuarje të zjarrit,shpëtime të qytetarve në aksidente por kohëve të fundit edhe intervenime nëpër banesa shumë katëshe si pasoje e ndezjeve të oxhaqeve.  

Komandantit të NJTKZ-Tetovë Uka Aliti,thotë për TVM2 se qytetarët duhet të jenë pakë më të ndërgjegjshëm dhe të pastrojnë oxhaqet e tyre,pasi ndezja e një oxhaku  mund të rrezikojë shumë banorë.   

“Të gjithë qytetarët që përdorin lëndën e par drurin,për lëndë djegëse që të bëjnë pastrimin e oxhaqeve,pasi e dimë se një oxhak i pa pastruar është një potencial për shpërthim zjarri. Ne që nga fillimi i janarit,deri më ditën e sotme kemi 509 intervenime. Intervenime në shuarjen e zjarrit në shpëtimin apo nxjerrjen e njerzive nga aksidenti i komunikacionit”, u shpreh komandanti të NJTKZ-Tetovë Uka Aliti.   

NJTKZ-Tetovë ju shërben mbi 250 mijë qytetarëve,përfshirë këtu edhe 5 komunave rurale. Edhe pse NJTKZ-Tetovë, është në shërbime të qytetarëve të komunave përreth Tetovës,ata nuk koontribojnë as një qëndrak edhe pse me ligj janë të obliguar.   

“Siç janë Tearca,Jugonovca,Zhelina,Bogovina dhe Bervenica. Këto komuna janë edhe me ligj të detyruar të participojnë  në komunë e Tetovës,sa i perket mbrojtjes nga zjarri,si dhe nga fatkeqësitë tjera natyrore të cilat mund të ndodhin, Mirëpo është një neglizhencë,nga komuna rurale të cilat as që mendojnë për këtë problematik”, theksoi Aliti.    

NJTKZ-Tetovë, fton qytetarët që të kenë kujdes në instalimin e rrymës elektrike,pastrimin e më shpeshtë të oxhaqeve, si dhe të kenë kujdes se ç’far material përdorin për ngrohje gjatë këtyre muajve të ftohtë. 

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Arrestohet një person nga Tetova, konfiskohen mbi 9.000 mjete piroteknike

T E

LSDM: Në mes të pandemisë me 500 amendamente, VMRO-DPMNE e bllokon Ligjin për mbrojtje shëndetësore

E.E.

Rrjedhin afatet për regjistrim në KSHZ për çmimore për program të paguar politik

T E

Boçvarski: Duhet dinamikë më serioze për autostradën Shkup-Bllacë

E.E.

Vaksinën kundër Covid-19 pritet ta marrim në fillim të vitit 2021

E.E.

Publikohet raporti i KE-së për Maqedoninë e Veriut

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...