Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke fluturuar më shumë se 12,000 km nga Alaska në Zelandën e Re, duke vendosur një rekord të ri botëror për fluturimet pa ndërprerje të shpendëve.

Zogu që shihni në foto u nis nga Alaska në jug-perëndim më 16 shtator dhe arriti në gji pranë Auckland 11 ditë më vonë, pasi kishte fluturuar me shpejtësi deri 88 km në orë.

Zogu mashkull, i njohur si 4BBRW në lidhje me unazat blu, të kuqe dhe të bardhë të vendosura në këmbët e tij, gjithashtu kishte një etiketë satelitore 5gm të mbështetur në pjesën e poshtme të shpinës për të lejuar shkencëtarët të gjurmonin udhëtimin e tij. Ishte një nga katër zgjodh që u larguan së bashku nga Alaska, ku ata ishin ushqyer me molusqe dhe krimba për dy muaj, shkruan “Guardian”.

Godwit mashkull, me peshë standarde e të cilit është midis 190gm dhe 400gm, mund të dyfishohet në madhësi përpara një fluturimi të gjatë, por është në gjendje të tkurrë organet e tij të brendshme për të lehtësuar ngarkesën.

Pasi u larguan nga Alaska, zogjtë u drejtuan në jug të Ishujve Aleutian dhe në Oqeanin Paqësor. Udhëtimi mendohet të jetë zgjatur nga erërat e forta të Lindjes, të cilat e shtynë grupin drejt Australisë.

Sateliti regjistroi një fluturim pikë-për-pikë prej 12,854 km, por shkencëtarët besojnë se sapo të merren parasysh gabimet e rrumbullakosjes, udhëtimi do të ketë qenë rreth 12,200 km. Vlerësohet se koha totale e fluturimit ishte 224 orë. Fluturimi i mëparshëm më i gjatë i regjistruar pa ndalesë nga një zog, prej 11,680 km, u regjistrua në 2007/Panorama.al.

Postime të ngjashme

Një lojë e thjeshtë për fëmijë ka shqetësuar shumë të rriturit, a dini si ta zgjidhni atë?

S.B.

Njerëzit tmerrohen kur babai ndan videon ku vajza e tij e vogël tërhiqet nën shtrat

S.B.

Kjo është ndërtesa e re më e lartë në BE: Ka tejkaluar 310 metra

S.B.

Shenja më e trishtuar e horoskopit: Janë armiqtë më të këqijtë të lumturisë

T E

17-vjeçari Nura, “shqiptari i parë në Mars”

S.B.

Në pyjet evropiane po rritet numri i insekteve të dëmshme

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...